Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

3 regionalne kwestie, które mogą wpłynąć na ceny ropy naftowej

Opublikowano 17.01.2019, 12:11
Zaktualizowano 09.07.2023, 12:31

Podczas gdy większość handlujących ropą naftową koncentruje się na trzech dużych producentach tego surowca czyli Arabii Saudyjskiej, Rosji i USA - nie powinniśmy ignorować innych krajów wydobywających czarne złoto. Brak dostaw z Meksyku, Iranu i Wenezueli również wpłynie na rynek i ceny ropy naftowej.

Oil 300 Minute Chart

1. Meksyk

Kryzys paliwowy w Meksyku spowodował spory wzrost w zapasach benzyny w Stanach Zjednoczonych w tym tygodniu. Meksyk nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości benzyny, aby zaspokoić krajowy popyt. Aby zrekompensować tę sytuację, Meksyk importuje benzynę z USA.

Obecnie problem polega na tym, że Meksyk zamknął kilka kluczowych rurociągów w celu powstrzymania szalejącej kradzieży. Według rządu meksykańskiego w zeszłym roku z rurociągów wypompowano i skradziono produkty ropopochodne o łącznej wartości 3 mld USD. Rurociągi te przewożą również produkty ropopochodne importowane z USA, a ich zamknięcie doprowadziło do sporych opóźnień statków zatrzymanych w meksykańskich portach, które nie były w stanie rozładować swoich ładunków. Obecnie widzimy skutki tych działań w cotygodniowych danych EIA publikowanych co środę, które wskazują na spory wzrost zapasów.

Jeśli problemy w Meksyku będą się utrzymywać, może to mieć wpływ na przepływy rafinerii w USA i akcje spółek powiązanych z ropą naftową.

2. Iran

Sankcje USA mają znaczący wpływ na eksport ropy naftowej z Iranu. Według specjalnego przedstawiciela USA w Iranie, sankcje obniżyły irański eksport ropy do poziomu poniżej 1 mln baryłek dziennie. Według TankerTrackers.com, rzeczywisty eksport Iranu jest nieco wyższy. W grudniu Iran osiągnął średnią wartość eksportu na poziomie 1,1 mln baryłek dziennie. TankerTrackers.com oblicza grudniową produkcję ropy naftowej w Iranie na około 2,738 mln baryłek dziennie. To spadek o 3,6% w stosunku do poziomów z listopada, kiedy to po raz pierwszy wprowadzono sankcje. W tym momencie wydaje się, że administracja Trump musiałaby wywierać większą presję, gdyby Stany Zjednoczone chciały sprowadzić irański eksport do poziomów poniżej 1 mln baryłek dziennie, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej do kwietnia nie dojdzie do dalszej znaczącej dyslokacji.

3. Wenezuela

Biorąc pod uwagę skuteczność sankcji USA wobec irańskiego przemysłu naftowego, przedsiębiorcy powinni zwracać szczególną uwagę na Wenezuelę. Według nowych raportów, administracja Trumpa rozważa nałożenie sankcji na przemysł naftowy tego kraju. S&P GlobalI Platts podał, że w grudniu Wenezuela wyprodukowała 1,17 mln baryłek dziennie. Kraj ten sprzedaje obecnie nieco mniej niż połowę tej kwoty Stanom Zjednoczonym, więc sankcje bardzo mocno uderzyłyby w amerykańskie rafinerie (w tym należące do Wenezueli), które kupują wenezuelską ropę. Sankcje wobec wenezuelskiego przemysłu naftowego mogą również wpłynąć na dystrybucję mieszanek ropy naftowej na rynku, gdyż Wenezuela produkuje głównie ciężką ropę.

Wenezuela ma również duże zadłużenie wobec Rosji i Chin. Znaczna część gotówki, jaką kraj ten zarabia na sprzedaży ropy naftowej, przeznaczana jest na spłatę odsetek od pożyczek z tych państw. Jeśli USA odetną to źródło gotówki dla Wenezueli, rosyjskie i chińskie interesy mogą doprowadzić do zajęcia wenezuelskich aktywów naftowych poza granicami kraju jako zabezpieczenie spłaty należności. Dla USA może to mieć istotne konsekwencje, ponieważ duża część Citgo została wykorzystana jako zabezpieczenie długów wobec Rosneftu (OTC:OJSCY).

Citgo jest amerykańskim ramieniem rafineryjnym krajowego koncernu naftowego Wenezueli, PdVSA i posiada rafinerie w Corpus Christi, Teksasie i wielu innych miejscach w Stanach Zjednoczonych. W takim przypadku rząd USA mógłby spróbować zablokować Rosneft, rosyjskiego lidera rynku naftowego, przed nabyciem Citgo ze względów bezpieczeństwa narodowego za pośrednictwem Komitetu Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS).

Kwestia ta martwi prawodawców od prawie roku. W lutym zeszłego roku grupa inwestorów, kierowana przez szwajcarską firmę energetyczno-towarową Mercuria, wystąpiła do amerykańskiego Ministerstwa Skarbu o licencję na zakup długu Rosneft w PdVSA. Nie ma wskazań, czy podjęto jakąkolwiek uchwałę lub w jaki sposób CFIUS lub OFAC zareagują na zmianę własności Citgo.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.