Szczepionka na koronawirusa. Pięć amerykańskich spółek najbliżej celu

Szczepionka na koronawirusa. Pięć amerykańskich spółek najbliżej celu

Investing.com  | 20.05.2020 09:36

Wiadomości o postępach w opracowaniu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 miały mocny wpływ na zmienne nastroje na rynkach.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na całym świecie toczą się prace nad ponad 100 szczepionkami.  Są one w różnych stadiach rozwoju, a osiem z nich w fazie badań klinicznych. Wiele firm biotechnologicznych i farmaceutycznych prześciga się, aby dostarczyć szczepionkę przeciw wirusowi, który zainfekował prawie 5 milionów ludzi na całym świecie.

Oto pięć firm, które są najbliżej opracowania szczepionki:

1. Moderna

  • Szczepionka: mRNA

  • Etap: Faza 1 - zakończona, Faza 2 -  gotowa na rozpoczęcie testów

Moderna (NASDAQ:MRNA), której akcje wzrosły o 19,96% w poniedziałek po tym, jak firma podzieliła się wiadomością o sukcesie próby szczepionki w fazie 1, jest firmą biotechnologiczną skoncentrowaną na odkryciu i rozwoju leków i szczepionek, które zawierają materiał genetyczny zwany posłańcem RNA, czyli mRNA.

Do tej pory akcje spółki wzrosły o imponujące 266% w 2020 roku, a inwestorzy postawili na to, aby spółka stała się jednym z liderów w dostarczaniu szczepionki przeciw COVID-19.


Moderna Daily Chart

Firma ma siedzibę w Cambridge, Massachusetts.18 maja opublikowała komunikat prasowy, w którym ogłosiła pozytywne dane z pierwszego etapu testów na ludziach swojej szczepionki przeciw COVID-19, mRNA-1273. W badaniu wzięło udział 45 uczestników, z których 8 wytworzyło  przeciwciała przeciwko wirusowi.

Pomimo krytyki za nieopublikowanie pełnych danych wymienionych w komunikacie prasowym, amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration) wydał już zgodę na przeprowadzenie przez Modernę próby w fazie 2, w której weźmie udział 600 uczestników. Spółka poinformowała, że spodziewa się rozpocząć 3 fazę badań w lipcu, po otrzymaniu zgody organu regulacyjnego.

Jeśli szczepionka zostanie uznana za skuteczną i bezpieczną w użyciu, może być gotowa do wprowadzenia na rynek na początku 2021 r., poinformowała Moderna.


2. Inovio Pharmaceuticals

  • Szczepionka: INO-4800
  • Etap: Faza 1 - test, Faza 2  - ustalona na późne lato tego roku

Inovio Pharmaceuticals (NASDAQ:INO) jest firmą biotechnologiczną specjalizującą się w rozwoju i komercjalizacji syntetycznych immunoterapii DNA oraz szczepionek do leczenia nowotworów i chorób zakaźnych.

Akcje Inovio wzrosły YTD około 220%. Inovio jest powszechnie uważany za jednego z liderów wśród firm opracowujących szczepionkę przeciwko COVID-19.

Firma z siedzibą w Pensylwanii prowadzi obecnie pierwszą fazę badań klinicznych dla swojej szczepionki INO-4800 na 40 zdrowych dorosłych ochotnikach, co czyni ją drugą potencjalną szczepionką COVID-19, która po ofercie Moderny zostanie poddana testom na ludziach.

Wstępne dane z fazy 1 mają być dostępne pod koniec czerwca, a badania kliniczne fazy 2 i 3 planowane są na późniejsze lata tego roku.

Pomimo słabych wyników za pierwszy kwartał, inwestorzy byli podekscytowani informacją, że Inovio nadal szybko prowadzi wczesne etapy rozwoju swojej szczepionki przeciwko COVID-19.

3. Novavax

  • Szczepionka: NVX-CoV2373
  • Etap: Przedkliniczny

Novavax (NASDAQ:NVAX)  jest firmą biotechnologiczną, koncentrującą się na odkrywaniu, opracowywaniu i komercjalizacji szczepionek i środków wspomagających. Dzięki technologii rekombinowanych nanocząsteczek, produkuje szczepionki skuteczne w walce ze znanymi i nowo pojawiającymi się chorobami.

Akcje firmy biotechnologicznej z siedzibą w Maryland osiągają oszałamiający wzrost o 1 245% YTD, napędzany oczekiwaniami, że kiedy szczepionka przeciwko koronawirusowi się zmaterializuje, będzie głównym źródłem przychodów w nadchodzących latach.


Novavax Daily Chart

Notowania Novavax przekroczyly oczekiwania za pierwszy kwartał, kiedy to na początku tego miesiąca zanotował stratę 58 centów na akcję z przychodami w wysokości 3,4 miliona dolarów. Analitycy spodziewali się straty 69 centów na akcję i przychodów w wysokości 1,9 mln dolarów. Co ważniejsze, firma biotechnologiczna ogłosiła w komunikacie o wynikach, że mająca siedzibę w Oslo organizacja Koalicja na Rzecz Innowacji w Zakresie Przygotowań Do Epidemii (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) zainwestuje 384 mln dolarów w rozwój kliniczny swojego kandydata na szczepionkę przeciwko COVID i będzie to właśnie NVX-CoV2373.

Novavax planuje rozpocząć testy na ludziach w maju, a ich wstępne wyniki spodziewane są w lipcu.

Warte wyróżnienia

4. Johnson & Johnson

  • Szczepionka: Ad26 SARS-CoV-2
  • Etap: Faza 1 testów zaplanowana na wrzesień

Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) rozpoczął badania nad szczepionkami w styczniu, gdy tylko dostępna stała się sekwencja COVID-19.

Johnson & Johnson Daily Chart

Na wrzesień planowana jest pierwsza faza badań klinicznych nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi, a dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności dostępne będą do końca roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szczepionka może być gotowa "do użycia w nagłych wypadkach" na początku 2021 roku.

W ramach tego zobowiązania firma Johnson & Johnson zwiększy swoje możliwości produkcyjne w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, aby umożliwić dostarczenie ponad 1 miliarda dawek szczepionki, gdy będzie gotowa.

5. Pfizer

  • Szczepionka: BNT162
  • Etap: Próby kliniczne

Farmaceutyczny gigant Pfizer (NYSE:PFE), który współpracuje z niemieckim producentem leków BioNTech (NASDAQ:{{1152992|BNTX}) nad opracowaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi, twierdzi, że powinien mieć wstępne dane z pierwszego etapu badań klinicznych w połowie i pod koniec czerwca.


Pfizer Daily Chart

Firma z Nowego Jorku testuje obecnie cztery różne odmiany szczepionek. Jeśli jedna lub dwie odmiany okażą się skuteczne, Pfizer rozszerzy zakres badań klinicznych, a następnie we wrześniu rozpocznie zakrojone na szeroką skalę badania z udziałem tysięcy uczestników.

Dyrektor generalny Pfizer, Albert Bourla powiedział, że jeśli szczepionka okaże się bezpieczna, firma "będzie w stanie dostarczyć miliony dawek w październiku". Firma planuje wyprodukować setki milionów dawek w 2021 roku, dodał Bourla.

 

Investing.com

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Tomek Kołodziej
Tomek Kołodziej

Koronawirus to farsa!!!  ... (Więcej)

20.05.2020 20:31 GMT· Odpowiedz
Piotr Bartosek
Piotr Bartosek

Buuuullshit. In Poland we have proper veccine w/o spending our taxes. It’s ready, 100% natural. Only problem are those mf from bigshitpgarma...  ... (Więcej)

20.05.2020 11:05 GMT· 1 · Odpowiedz
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+

Pobierz aplikację

Więcej wiadomości rynkowych, więcej powiadomień, więcej sposobów dostosowania listy obserwowanych aktywów tylko w aplikacji

Investing.com jest lepszy na aplikacji!

Więcej treści, szybsze notowania i wykresy, a także łatwiejsza obsługa są dostępne tylko w aplikacji.