Arabia Saudyjska zacznie importować ropę naftową?! Kurs ropy znowu rośnie!

Arabia Saudyjska zacznie importować ropę naftową?! Kurs ropy znowu rośnie!

Poznajrynek.pl  | 19.09.2019 17:12

Po atakach na największe w kraju zakłady naftowe Arabia Saudyjska puka do zagranicznych producentów ropy i produktów ropopochodnych, szukając dobrej oferty na zakup czarnego surowca, aby wypełnić nim luki w swoich własnych dostawach. Ropa oczywiście reaguje na te doniesienia wzrostem kursu i za baryłkę ropy WTI trzeba było płacić w godzinach popołudniowych 59,40 dolarów, a za baryłkę Brent 65,50 dolarów czyli proporcjonalnie 2,4% oraz 3,0% drożej niż na wczorajszym zamknięciu rynku.

Wysłane w zeszłym tygodniu przez jemeńskie bojówki zbrojne pociski zlikwidowały około połowę krajowej produkcji ropy, a zakłócenia w dostawach do Arabii Saudyjskiej wywołują efekt domina w całym globalnym łańcuchu dostaw ropy naftowej. Aby utrzymać swoją reputację niezawodnego dostawcy, największy na świecie eksporter ropy chce kupować ropę od co najmniej jednego z sąsiadów oraz dodatkowe produkty naftowe z rynku globalnego. W dniu dzisiejszym dziennik ekonomiczny The Wall Street Journal opublikował wiadomość, że Arabia Saudyjska zacznie importować produkty naftowe i zgłosiła już zapotrzebowanie na dwa miliony baryłek ropy z Iraku.

Do końca listopada produkcja ropy na pełnych obrotach

Na początku tygodnia Arabia Saudyjska wyznaczyła harmonogram wznowienia pełnej działalności podkreślając, że przywróciła już dostawy dla klientów na poziomach sprzed ataków, czerpiąc ze swoich zapasów ropy. Natomiast utraconą produkcja ma być przywrócona do końca tego miesiąca, a do końca listopada powinna być przywrócona wydajność produkcji do poziomu 12 milionów baryłek dziennie.

Plany te sugerują, że Arabia Saudyjska nie będzie dysponować wolnymi mocami produkcyjnymi przez co najmniej dwa i pół miesiąca, a zatem nie będzie sposobu na pochłonięcie ewentualnych dalszych wstrząsów w produkcji. Również globalne, dostępne wolne moce produkcyjne są po weekendowych atakach na bardzo niskim poziomie, pozostawiając niewiele miejsca na dodatkowe przerwy w dostawach, a tym samym wspierając dalszy wzrost cen surowca.

Z technicznego punktu widzenia kurs ropy WTI pomimo korekty pozostaje we wzrostowym momentum dopóki nie zostanie skutecznie przełamany kluczowy poziom techniczny 57,30, czyli 38,2% zniesienie Fibonacci fali wzrostowej trwającej od grudnia 2018 roku do kwietnia 2019 roku. Dodatkowo jedynie 20 centów wyżej przebiega obecnie 200-okresowa średnia krocząca stanowiąc dodatkowe wsparcie dla kursu. Dlatego bardziej prawdopodobny na tę chwilę jest wzrost kursu do 23,6% zniesienia Fibonacci na poziomie 60,80, a potem ewentualnie atak na majowy szczyt na poziomie 63,90.

kurs ropy naftowej WTI, dzienny

Z technicznego punktu widzenia kurs ropy Brent walczy obecnie z 200-okresową średnią ruchomą przebiegającą na poziomie 64,83. Jej ewentualne przebicie przywróciłoby wzrostowe momentum i pozwoliłoby zawalczyć kursowi z kluczowym poziomem 65,75 czyli 31,8% zniesieniem Fibonacci fali wzrostowej trwającej od grudnia 2018 roku do kwietnia 2019 roku. W przeciwnym przypadku kurs może dalej się osuwać w kierunku wsparcia na poziomie 62,75.

kurs ropy naftowej Brent, dzienny

Poznajrynek.pl

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+