Bańka spekulacyjna na rynku amerykańskich obligacji o wysokiej rentowności

Bańka spekulacyjna na rynku amerykańskich obligacji o wysokiej rentowności

Saxo Bank  | 04.10.2018 14:09

Carpe Diem. Rzymianie byli zwolennikami podejmowania wysokiego ryzyka, aby zrealizować ambitne cele. Ta filozofia umożliwiła im podbój ziem w rejonie Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i północnej Europy, a także władanie tymi obszarami przez całe stulecia. Nikt wówczas nie wyobrażał sobie, że świat mógłby wyglądać inaczej, czy też, że mogłyby zaistnieć inne potęgi, niż Rzym - jednak historia wykazała, że było to podejście błędne. Podobnie jak wszystko inne, Cesarstwo Rzymskie ostatecznie upadło, skurczyło się i przestało istnieć. Była to jedynie kwestia czasu… czy też właściwego czasu.

Od zakończenia światowego kryzysu finansowego dokonywano ryzykownych inwestycji, które generowały tak solidne zyski przez tak długi okres, że inwestorzy nie są w stanie wyobrazić sobie, że sytuacja ta mogłaby ulec zmianie. Jednak w miarę zbliżania się do końca cyklu koniunkturalnego i zwrotu w światowej polityce polegającego na odejściu od demokracji na rzecz populizmu, najwyższy czas przemyśleć te ryzykowne inwestycje.

Jesteśmy obecnie świadkami końca cyklu koniunkturalnego. Rynki akcji osiągnęły niemal rekordowe maksima, stopy procentowe rosną, a wśród inwestorów panuje powszechny optymizm. Opierając się wyłącznie na nastrojach można by uznać, że rynki nie spodziewają się, że obecna hossa kiedykolwiek ulegnie zakończeniu.

Końcówka cyklu dodatkowo rozciągnęła się w czasie dzięki polityce prezydenta Trumpa ukierunkowanej na wsparcie amerykańskiej gospodarki i w tym momencie wielu inwestorów powątpiewa, czy recesja w ogóle nastąpi. W ostatecznym rozrachunku jednak wszystko musi dobiec końca – również obecna sytuacja. Po wydłużonym cyklu koniunkturalnym nastąpi recesja – pytanie tylko, kiedy.

W inwestowaniu kluczowe jest wyczucie czasu. Pomyłka oznacza, że – w wersji minimum – przegapimy korzystne okazje, a w wersji maksimum – że stracimy cały portfel. Dlatego ważne jest dokładne przemyślenie strategii i określenie momentu zmiany na rynku, aby zająć dobrą pozycję na wypadek pogorszenia sytuacji.

Naszym zdaniem należy to zrobić właśnie teraz. Mimo iż rynek finansowy może zakładać kolejny korzystny rok w związku z ekspansyjną polityką Trumpa, wzrost gospodarczy ostatecznie zahamuje i ten domek z kart szybko się rozpadnie.

Jesteśmy przekonani, że poza rynkami wschodzącymi, jedna z największych baniek spekulacyjnych w obszarze obligacji dotyczy amerykańskich obligacji korporacyjnych o wysokiej rentowności. Jak widać na wykresie poniżej, spready rentowności amerykańskich obligacji tego typu mają najmniejszą wartość od czasu światowego kryzysu finansowego z 2008 r.; najlepsze wyniki na rynku inwestycji o stałym dochodzie od początku tego roku odnotowują amerykańskie obligacje śmieciowe. Wynika to z zaufania inwestorów do gospodarki oraz z faktu, iż emisja obligacji o wysokiej rentowności jest najmniejsza od 2010 r., jednak nie są to na tyle dobre powody, aby uzasadniać utrzymywanie bardziej ryzykownych aktywów w czasie, gdy stopy procentowe idą w górę, a możliwość odsuwania recesji w czasie w końcówce cyklu koniunkturalnego w Stanach Zjednoczonych staje się coraz mniej realna.

Podobnie jak w przypadku rynków wschodzących, refinansowanie długu to w tym momencie największe ryzyko dla słabszych obligacji korporacyjnych.

W obszarze obligacji o wysokiej rentowności obecne wskaźniki niewypłacalności nadal wynoszą mniej niż 3% i prognoza ta nie powinna ulec zmianie w tym roku ani w pierwszym półroczu 2019 r., a zatem w perspektywie krótkoterminowej obligacje korporacyjne tego rodzaju będą nadal atrakcyjne. Jednak zupełnie inna sytuacja dotyczy obligacji o dłuższych terminach wykupu. Mimo iż do końca 2018 r. wzrost gospodarczy będzie solidny dzięki polityce Trumpa, należy się spodziewać, że w pewnym momencie w przyszłym roku dojdziemy do ściany, ponieważ rosnąca inflacja zmusi Rezerwę Federalną do szybszych podwyżek stóp procentowych, co doprowadzi do spowolnienia amerykańskiej gospodarki.

Z tego względu w perspektywie długoterminowej nasz prognoza dla obligacji o niższym ratingu i dłuższych terminach wykupu jest negatywna i uważamy, że do końca roku należy pozbyć się tych inwestycji, dopóki wyceny są jeszcze korzystne.

Bańka spekulacyjna na rynku amerykańskich obligacji o wysokiej rent

Saxo Bank

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+