Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Cięższe czasy dla kredytobiorców walutowych?

Opublikowano 24.05.2019, 13:46
Zaktualizowano 30.01.2024, 11:10

Frank po raz kolejny zbliża się do wartości 3,85 złotego. Są to ważne poziomy, gdyż właśnie od nich w ciągu ostatniego roku już dwukrotnie odbijał się kurs. Zatem im bardziej będziemy się do nich zbliżać, tym większy niepokój może się pojawiać w sercach kredytobiorców.

Frank najdroższy od końca marca

Kredytobiorcy frankowi znowu z niepokojem patrzą na kursy walut. Powodem jest ruch wzrostowy szwajcarskiej waluty. Od początku maja podrożała już prawie 10 groszy, niemal osiągając poziom górki z przełomu marca i kwietnia. W ciągu ostatniego roku tak wysoko helwecka waluta była tylko kilkukrotnie i to podczas pojedynczych wybić w górę. Co powoduje, że akurat frank drożeje? Biorąc pod uwagę, że rośnie względem większości głównych walut, a nie jedynie złotego, to powodów należy szukać raczej w Szwajcarii, a nie w Polsce. CHF uchodzi za bezpieczne miejsce do trzymania środków w trudnych czasach, podobnie jak złoto. Wojna handlowa i sytuacja gospodarcza Europy, w tym szczególnie Niemiec, sugerują, że ciężki okres może być przed nami. Potwierdzeniem niekorzystnej sytuacji gospodarczej i słabszych perspektyw mogą być indeksy koniunktury - wczorajszy indeks PMI pokazał wskazania recesyjne i był gorszy od oczekiwań. Wpływ wspomnianej wcześniej tendencji widać dobrze po relacji euro do franka. Rok temu za euro płacono 1,16 franka, dzisiaj już tylko 1,12. Proporcjonalnie taka zmiana powoduje, że przy tym samym kursie euro do złotego, frank powinien podrożeć o około 13-14 groszy. Dlaczego to tak ważne? Jeżeli euro wróci w okolice 4,40 zł, gdzie było przez chwilę rok temu, to CHF dotrze się niemal o 4 złote.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Karuzela cen ropy

Słabe indeksy koniunktury oraz kontynuowana wojna handlowa powodują, że coraz więcej analiz wskazuje, iż popyt na ropę nie będzie tak duży, jak wcześniej sądzono. W rezultacie utrzymanie ograniczeń produkcji przez OPEC wcale nie musi powodować braku surowca na rynkach. Z tego powodu ropa brent, notowana na giełdzie w Londynie, w ciągu tygodnia zanurkowała z poziomu 73 dolarów za baryłkę do 68. Tylko wczoraj w szczytowym momencie czarne złoto traciło na wartości 4 USD na baryłce. Później przyszła korekta, która zmniejszyła skalę spadków. Wpływ tych ruchów widać również na rynkach walutowych. Rubel jako typowa waluta powiązana z surowcami poszedł w dół około 1%.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
12:00 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna wg. CBI,
14:30 - USA - zamówienia na dobra.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.