Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Co dalej z dolarem?

Opublikowano 25.03.2019, 12:36
Zaktualizowano 09.03.2019, 14:30

Kluczowe informacje z rynków:

BREXIT: Przed weekendem premier May dała do zrozumienia, że podda po raz trzeci pod głosowanie w Izbie Gmin porozumienie ws. Brexitu, tylko w sytuacji, kiedy będzie mogła liczyć na to, że zostanie ono zaakceptowane. Poniedziałkowy poranek przynosi szereg spekulacji nt. możliwej deklaracji szefowej rządu, co do ustąpienia ze stanowiska w zamian za poparcie dla projektu porozumienia w parlamencie. W takiej sytuacji do Brexitu doszłoby formalnie po 22 maja. May mógłby zastąpić obecny wicepremier David Lidington, czego podobno (według spekulacji prasowych) oczekiwaliby eurosceptyczni ministrowie w rządzie premier May.

EUROSTREFA / NIEMCY: Według opublikowanych dzisiaj rano danych indeks Ifo odbił w marcu do 99,6 pkt. z 98,5 pkt. (zakładano utrzymanie poziomu z lutego). W górę poszły subindeksy oceny bieżącej (do 103,8 pkt. z 103,4 pkt.), oraz przyszłych perspektyw (do 95,6 pkt. z 93,8 pkt.).

USA / FED: Agencje cytowały słowa Charlesa Evansa z oddziału FED w Chicago, który dał do zrozumienia, że gospodarka pozostaje silna, ale jednocześnie nie widać obaw, co do nasilenia się presji inflacyjnej. Jego zdaniem sugeruje to utrzymanie stóp nawet do II półrocza 2020 r., ale kolejnym ruchem będzie podwyżka.


Opinia: Poniedziałek przynosi korektę piątkowego umocnienia dolara na fali skokowego wzrostu awersji do ryzyka – fatalne dane nt. niemieckiego PMI dla przemysłu, jakie napłynęły w piątek rano podważyły wiarę inwestorów w to, że spowolnienie w globalnej gospodarce może być krótkie. Wydaje się, że statek wpłynął na niepewne wody i trudno ocenić do jakiego portu ostatecznie zawita. Strach na rynkach sprawił, że rentowności niemieckich obligacji 10-letnich spadły poniżej zera, a spread pomiędzy rentownościami amerykańskich 3 miesięcznych bonów, a 10-letnich obligacji skarbowych zrobił się ujemny. Historycznie był to wstęp do recesji w gospodarce, ale teraz warunki są nieco inne i pewne schematy nie muszą zadziałać. Według przemawiającej na konferencji w Hong Kongu byłej szefowej FED (Janet Yellen) odwrócenie relacji 3M

Zwłaszcza, że niemieckie dane Ifo, jakie napłynęły w poniedziałek rano zrównoważyły piątkowe odczyty PMI dla przemysłu. Ryzyka w postaci wojen handlowych, ale i też Brexitu, dalej pozostają, ale nie ma nadmiernego powodu, aby je nadmiernie akcentować. W temacie Brexitu nieco wzrosły szanse na rozwiązanie politycznego węzła gordyjskiego – jeżeli May zdołałaby wytargować poparcie dla porozumienia w zamian za ustąpienie ze stanowiska, to Brexit miałby miejsce po 22 maja – a w wątku negocjacji amerykańsko-chińskich warto będzie śledzić informacje związane z zaplanowaną kolejną rundą rozmów na wysokim szczeblu 28-29 marca w Pekinie.

W tematach analizy technicznej uwagę zwraca ustawienie tygodniowego wykresu koszyka dolara FUSD, który z impetem odbił się od strefy wsparcia 94,75-95,25 pkt. i zakończył ubiegły tydzień świecą doji z dużym knotem od dołu. Wprawdzie nie udało się powrócić ponad poziom 96,20 pkt., ale było „blisko” i wydaje się, że kolejne dni mogą upłynąć na próbach wybicia ponad w/w poziom. Będzie to sygnał, że możemy powracać w stronę 97,20-97,35 pkt.

Co dalej z dolarem?

Układ EURUSD dobitnie pokazuje, jaki trend jest dominujący w średnim terminie – szczyt przy 1,1439 w dniu 20 marca wypadł dokładnie na linii oporu w postaci dawnej linii trendu wzrostowego (ruch powrotny), a oscylator RSI 9 potwierdził historyczną zależność. Co dalej? Poniedziałkowa próba odbicia nie ma większego znaczenia, gdyż świece spadkowe z czwartku i piątku są spore i skutecznie wywróciły układ wzrostowy. Lokalne opory można wskazać przy 1,1335-40. Docelowo wydaje się, że zmierzamy w stronę zejścia poniżej dołka z 12 listopada ub.r. przy 1,1214. Czynnikiem ryzyka dla euro mogą być cła na niemieckie auta, będące jednym z elementów negocjacji umowy handlowej USA-Unia Europejska…

Co dalej z dolarem?

Na GBPUSD teoretycznie udało się obronić linię trendu wzrostowego (obecnie przy 1,3090), chociaż czwartkowe naruszenie (dołek przy 1,3003) należy uznać za znaczące. To sprawia, że rynek może ponownie dążyć do „sprawdzenia” w/w wsparcia. Z punktu widzenia strony popytowej dobrze nie wygląda też to, że nie udało się wybić rejonu 1,3210-1,3220. Najbliższe dni mogą przynieść ponowną nerwowość – wątek głosowania w Izbie Gmin. W tym miejscu warto też zaznaczyć, że potencjalny Brexit 22 maja, raczej może nie być tym co chciałyby zobaczyć rynki, które po cichu liczą na „odkręcenie” tego procesu przez drugie referendum za kilkanaście miesięcy.

Co dalej z dolarem?

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.