Dow Jones urósł wczoraj najsilniej od 87 lat

Dow Jones urósł wczoraj najsilniej od 87 lat

Wojciech Białek  | 25.03.2020 11:02

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Wall Street pozytywnie zareagowała na decyzję FED obrony amerykańskiego rynku obligacji korporacyjnych. Średnia przemysłowa Dow Jonesa wzrosła wczoraj o 11,4 proc., co było najsilniejszym tego typu ruchem od 15 marca 1933 (wszystkie cztery silniejsze od wczorajszego jednodniowe skoki DJIA miały miejsce podczas Wielkiej Depresji w latach 1929-1933).

Na zbliżeniu wszystkie ponad 10-proc. jednosesyjne wzrosty Dow Jones Industrial Average z przeszłości wyglądają tak:

 

W 1929 roku taki sygnał poprzedził dołek przed 5-miesięcznym odbiciem indeksu o ok. 50 proc. o 14 dni. W 1987 roku wtórny dołek DJIA nadszedł 44 dni po takim sygnale. W 2008 roku ostateczny dołek bessy na Wall Street został ustanowiony dopiero 5 miesięcy po takim sygnale, ale MSCI Emerging Markets zrobił dołek Wielkiej Bessy już 27 października, a więc 2 tygodnie po pierwszym takim sygnale na DJIA z 13 października. Te historyczne precedensy sugerują, że wczorajszy zryw cen akcji w USA w górę niekoniecznie oznacza, że dołek już za nami, ale równocześnie sugeruje, że być może za akcjami można się już zacząć rozglądać za ok. 2 tygodnie.

MACD na WIG-u 20 wygenerował pierwszy od 12 lutego sygnał kupna, ale biorąc pod uwagę dynamikę spadku brak wcześniejszych dywergencji wskaźnika każe do tego sygnału podchodzić z ostrożnością. Na przełomie 2008 i 2009 roku ostateczny dołek WIG-u został poprzedzony aż 4-miesięczną dywergencją na MACD. Najbliższym oporem jest jednosesyjna „wyspa odwrotu” z piątku i jej ewentualne przełamanie otworzyłoby drogę do dalszego parosesyjnego wzrostu.

Kontrakty na S&P 500 cofały się lekko w środowy poranek (-0,6 proc.), ale ten spadek nie był potwierdzany przez silne wzrosty indeksów giełd azjatyckich. Nikkei 225 rósł o 8 proc., co wraz ze wzrostami na dwu poprzednich sesjach dawało łącznie +18 proc.m, czyli najsilniejszy 3-sesyjny wzrost od 30 października 2008. Ponad 11 lat temu po takim sygnale Nikkei spadł na kolejnej sesji, następnie rósł ponownie przez 2 sesje do nowych lokalnych szczytów, po czym rozpoczął ponad 4-miesięczny wtórny ruch spadkowy, który ostatecznie wyznaczył – w dnie gospodarczej recesji (w Japonii w I kw. 2008 przy rocznej dynamice PKB na poziomie -8,6 proc.) – koniec Wielkiej Bessy.

Kurs akcji spółki wrocławskiego dewelopera Lokum (C/Z 3,1, C/WK 0,53, stopa dywidendy 19,3, kapitalizacja 187 mln zł) dotarł do dolnego ograniczenia kanału rozpoczętego w kwietniu ub. r. trendy spadkowego oraz zbliżył się do minimum sprzed lat.

Kurs akcji spółki Pozbud (C/Z 2, C/WK 0,15, kapitalizacja 24,6 mln zł) będącej producentem drewnianych okien zbliża się do celu spadku wyznaczonego przez rozmiar opuszczonej dołem rok temu wieloletniej konsolidacji.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć lekki wzrost publikowanego przez GUS wskaźnika koniunktury w polskim przemyśle w marcu:

… rekordowy deficyt budżetu rządu Chin w grudniu (nie ma nowszych danych):

… spadek liczby pozwoleń na budowę i liczby rozpoczętych budów domów w USA w lutym:

… spadek liczby sprzedanych nowych domów w USA w lutym:

… oraz nowy rekord cen domów na rynku pierwotnym w USA w lutym:

Wojciech Białek

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+

Pobierz aplikację

Więcej wiadomości rynkowych, więcej powiadomień, więcej sposobów dostosowania listy obserwowanych aktywów tylko w aplikacji

Pobierz aplikację

Więcej wiadomości rynkowych, więcej powiadomień, więcej sposobów dostosowania listy obserwowanych aktywów tylko w aplikacji