Dynamiczny spadek cen złota

Dynamiczny spadek cen złota

Dom Maklerski BOŚ SA  | 12.04.2019 10:53

Chociaż jeszcze do wczoraj wydawało się, że notowania złota są na dobrej drodze do wypracowania solidnego tygodniowego wzrostu, obecnie ceny tego kruszcu walczą o to, aby zakończyć ten tydzień na plusie. Wczoraj złoto zostało znacząco przecenione, czego rezultatem była zniżka z okolic 1311 USD za uncję do rejonu 1295 USD za uncję. Oznaczało to, że cena kruszcu całkowicie zniwelowała zwyżkę z wcześniejszych trzech sesji. Dzisiaj rano notowania złota nie oddalają się istotnie od okolic wczorajszego zamknięcia i pozostają poniżej poziomu 1300 USD za uncję.

Impulsem do przeceny złota wczoraj był wzrost wartości amerykańskiego dolara. Po trzech spadkowych sesjach, waluta USA odrobiła sporą część strat, generując w czwartek presję na niższe ceny kruszcu, ponieważ notowania złota i USD są ze sobą negatywnie skorelowane. Z kolei do wzrostów wartości dolara przyczyniły się lepsze od oczekiwań wczorajsze dane makro w Stanach Zjednoczonych. Optymizm z nimi związany zadziałał także negatywnie bezpośrednio na ceny złota, ponieważ kruszec uważany jest przez wielu inwestorów za „bezpieczną przystań” w czasach rynkowej niepewności – a to oznacza, że dobre nastroje na szerokim rynku finansowym prowadzą do mniejszego zainteresowania złotem wśród inwestorów.

Dynamiczny spadek cen złota

Notowania złota – dane dzienne

Zejście notowań złota z powrotem poniżej bariery 1300 USD za uncję to niepokojący znak, świadczący o słabości strony popytowej na rynku tego kruszcu. Niemniej, w bardziej długoterminowym ujęciu należy pamiętać, że optymizm inwestorów nie jest wcale zbyt duży. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w tym tygodniu obniżył prognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie, co jest pewnym wsparciem dla cen złota w perspektywie kolejnych miesięcy.

Warto też pamiętać, że Amerykanie rozpoczynają właśnie sezon wyników finansowych, co może mieć wpływ na nastroje tamtejszych inwestorów. Kondycja spółek na tamtejszym rynku jest odzwierciedleniem sytuacji w całej gospodarce, dlatego może ona przełożyć się także na sytuację na rynku złota. Im lepsze nastroje inwestorów na szerokim rynku finansowym, tym gorzej dla kruszcu – i na odwrót.

Dom Maklerski BOŚ SA

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+