FED: Bitcoin nie stanowi zagrożenia dla dolara amerykańskiego

FED: Bitcoin nie stanowi zagrożenia dla dolara amerykańskiego

Comparic.pl  | 16.05.2018 14:41

James Bullard, jeden z czołowych polityków USA będący prezesem Fed w St. Louis, w wywiadzie dla CNBC przedstawił bardzo pozytywne uwagi na temat Bitcoina. Jego zdaniem najpopularniejsza z walut cyfrowych może okazać się niezwykle konkurencyjna w stosunku do tradycyjnych walut. Nie wyklucza on również, że cyfrowe złoto może w przyszłości okazać się potencjalnym “zagrożeniem” dla dolara amerykańskiego.

Odnosząc się do całego rynku kryptowalut przyznał, że co prawda niektóre z nich są nielegalne, lecz inne pozwalają one uniknąć dodatkowych kosztów przez co stają się niezwykle konkurencyjnym środkiem płatniczym. Zapytany, czy Bitcoin jest zagrożeniem dla dolara amerykańskiego, przyznał, że w chwili obecnej nie postrzega bitcoinów ani jakichkolwiek altcoinów jako zagrożenia dla USD. Nie wyklucza jednak, że wydarzy się to w przyszłości.

“Dolar był historycznie zwycięzcą, ponieważ jest wspierany przez największą gospodarkę i względnie stabilną politykę w zakresie niskiej inflacji, która będzie trudna do pokonania. Ale wielu ludzi chce go pokonać.”

W sprawie blockchain Bullard był znacznie bardziej optymistyczny, mówiąc:

“Uważamy, że technologia blockchain jest bardzo interesująca […] chcemy być bardzo zaangażowani i troskliwi, ponieważ to się dzieje”.

Odpowiedział także na pytanie, czy Fed rozważa wydanie własnej kryptowaluty, przyznał niezobowiązująco: “na pewno możemy na to spojrzeć jako na możliwość. I są różne części Fed, które patrzą na wszelkiego rodzaju zastosowania technologii blockchain. Ale nie powiedziałbym, że w tym momencie jest jakiś plan.”

Były członek FEDu wspiera projekt “Fedcoin”

Warto również przypomnieć, że Kevin Warsh, były gubernator Rezerwy Federalnej USA, powiedział niedawno, że Fed powinien poważnie rozważyć wypuszczenie sponsorowanej przez rząd kryptowaluty zwanej “FedCoin”.

Warsh zasiadał w Fed od 2006 do 2011 roku, a rok temu był głównym pretendentem do objęcia szefostwa w FED. Powiedział, że gdyby wrócił do poprzedniej funkcji, przydzieliłby zespół do zbadania FedCoina. Kryptowaluta nie zastąpiłaby żywej gotówki, ale to przyszły sposób prowadzenia polityki pieniężnej w momencie kolejnego kryzysu. Zauważył też, że większość banków centralnych uważa krypowaluty za łatwe do zmanipulowania, niekorzystne dla inwestorów.

Warsh uważa jednak, że jeśli ludzie wierzą w cyfrowe aktywa to będą one przyszłością pieniędzy (w jakiejś formie), dlatego banki nie powinny widzieć w nich tylko “nowości” lecz coś więcej. W dłuższej perspektywie to one mogą paradoksalnie najwięcej stracić.

Morgan Stanley (NYSE:MS) – Kryptowaluty mogą być przydatne do zarządzania kryzysem finansowym

W tym miejscu warto także wspomnieć o najnowszym raporcie autorstwa Morgan Stanley, w którym przewiduje się, że banki centralne będą mogły użyć stworzonych przez rząd kryptowalut do walki z kryzysami.

Ponieważ w przypadku kryptowalut odpada konieczność korzystania z usług pośredników w postaci instytucji finansowych oraz zniknie fizyczna gotówka, banki centralne będą mogły stosować politykę jeszcze ostrzejszego luzowania niż to miało miejsce podczas ostatniego kryzysu. „Teoretycznie, system monetarny oparty w 100% na cyfrowej walucie pozwoli na wprowadzenie jeszcze niższych ujemnych stóp procentowych” – możemy przeczytać w raporcie Morgan Stanley.

Comparic.pl

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Fusion Media nie ponosi odpowiedzialności za utratę i szkody wywołane w rezultacie informacji i danych zawartych na niniejszej stronie internetowej włączając w to notowania, wykresy i sygnały kup/sprzedaj. Należy być w pełni poinformowanym o ryzyku i kosztach związanych z handlem na rynkach finansowych, ponieważ jest to najbardziej możliwie ryzykowna forma inwestycji. Handel walutami na marży wiąże się z wysokim ryzykiem i nie jest odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Handel lub inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z potencjalnym ryzykiem. Kursy kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą na nie wpływać czynniki zewnętrzne, takie jak zdarzenia finansowe, regulacyjne lub polityczne. Handel na rynku kryptowalutowym nie jest odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Przed podjęciem decyzji o handlu na zagranicznym rynku lub jakimkolwiek innym instrumencie finansowym lub kryptowalutach należy dokładnie rozważyć cele inwestycyjne, poziom doświadczenia i apetyt na ryzyko.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie niekoniecznie zachodzą w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Wszystkie ceny CFD (akcje, indeksy, futures) akcji, Forex oraz kryptowalut nie są dostarczane przez oficjalne giełdy, a jedynie przez animatorów rynku, a więc ceny mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej, a co za tym idzie ceny mają charakter orientacyjny i nie są odpowiednie do celów handlowych. Dlatego Fusion Media nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty handlowe poniesione w wyniku korzystania z tych danych.
Na stronie należącej do Fusion Media mogą pojawiać się materiały przygotowywane przez reklamodawców, na bazie Twojej interakcji z reklamami oraz reklamodawcami.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+