FED: Bitcoin nie stanowi zagrożenia dla dolara amerykańskiego

FED: Bitcoin nie stanowi zagrożenia dla dolara amerykańskiego

Comparic.pl  | 16.05.2018 14:41

James Bullard, jeden z czołowych polityków USA będący prezesem Fed w St. Louis, w wywiadzie dla CNBC przedstawił bardzo pozytywne uwagi na temat Bitcoina. Jego zdaniem najpopularniejsza z walut cyfrowych może okazać się niezwykle konkurencyjna w stosunku do tradycyjnych walut. Nie wyklucza on również, że cyfrowe złoto może w przyszłości okazać się potencjalnym “zagrożeniem” dla dolara amerykańskiego.

Odnosząc się do całego rynku kryptowalut przyznał, że co prawda niektóre z nich są nielegalne, lecz inne pozwalają one uniknąć dodatkowych kosztów przez co stają się niezwykle konkurencyjnym środkiem płatniczym. Zapytany, czy Bitcoin jest zagrożeniem dla dolara amerykańskiego, przyznał, że w chwili obecnej nie postrzega bitcoinów ani jakichkolwiek altcoinów jako zagrożenia dla USD. Nie wyklucza jednak, że wydarzy się to w przyszłości.

“Dolar był historycznie zwycięzcą, ponieważ jest wspierany przez największą gospodarkę i względnie stabilną politykę w zakresie niskiej inflacji, która będzie trudna do pokonania. Ale wielu ludzi chce go pokonać.”

W sprawie blockchain Bullard był znacznie bardziej optymistyczny, mówiąc:

“Uważamy, że technologia blockchain jest bardzo interesująca […] chcemy być bardzo zaangażowani i troskliwi, ponieważ to się dzieje”.

Odpowiedział także na pytanie, czy Fed rozważa wydanie własnej kryptowaluty, przyznał niezobowiązująco: “na pewno możemy na to spojrzeć jako na możliwość. I są różne części Fed, które patrzą na wszelkiego rodzaju zastosowania technologii blockchain. Ale nie powiedziałbym, że w tym momencie jest jakiś plan.”

Były członek FEDu wspiera projekt “Fedcoin”

Warto również przypomnieć, że Kevin Warsh, były gubernator Rezerwy Federalnej USA, powiedział niedawno, że Fed powinien poważnie rozważyć wypuszczenie sponsorowanej przez rząd kryptowaluty zwanej “FedCoin”.

Warsh zasiadał w Fed od 2006 do 2011 roku, a rok temu był głównym pretendentem do objęcia szefostwa w FED. Powiedział, że gdyby wrócił do poprzedniej funkcji, przydzieliłby zespół do zbadania FedCoina. Kryptowaluta nie zastąpiłaby żywej gotówki, ale to przyszły sposób prowadzenia polityki pieniężnej w momencie kolejnego kryzysu. Zauważył też, że większość banków centralnych uważa krypowaluty za łatwe do zmanipulowania, niekorzystne dla inwestorów.

Warsh uważa jednak, że jeśli ludzie wierzą w cyfrowe aktywa to będą one przyszłością pieniędzy (w jakiejś formie), dlatego banki nie powinny widzieć w nich tylko “nowości” lecz coś więcej. W dłuższej perspektywie to one mogą paradoksalnie najwięcej stracić.

Morgan Stanley (NYSE:MS) – Kryptowaluty mogą być przydatne do zarządzania kryzysem finansowym

W tym miejscu warto także wspomnieć o najnowszym raporcie autorstwa Morgan Stanley, w którym przewiduje się, że banki centralne będą mogły użyć stworzonych przez rząd kryptowalut do walki z kryzysami.

Ponieważ w przypadku kryptowalut odpada konieczność korzystania z usług pośredników w postaci instytucji finansowych oraz zniknie fizyczna gotówka, banki centralne będą mogły stosować politykę jeszcze ostrzejszego luzowania niż to miało miejsce podczas ostatniego kryzysu. „Teoretycznie, system monetarny oparty w 100% na cyfrowej walucie pozwoli na wprowadzenie jeszcze niższych ujemnych stóp procentowych” – możemy przeczytać w raporcie Morgan Stanley.

Comparic.pl

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+