Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Inflacja szaleje, złoty traci na wartości, a RPP jest na wakacjach

Opublikowano 14.08.2019, 12:41
Zaktualizowano 09.07.2023, 12:32

Złoty przeżywa w ostatnim czasie lokalny armagedon, tracąc na wartości w tempie, jakiego nie obserwowaliśmy już od długiego czasu. Również dane makroekonomiczne sprawiają, że oszczędzającym przechodzi dreszcz po plecach, patrząc na poziom inflacji. Rada Polityki Pieniężnej w tym gorącym dla rynku okresie jest na wakacjach.

W relacji do euro polski złoty traci już czwarty tydzień rzędu, co jest pierwszym tego typu wydarzeniem od wiosny 2018 r. W rezultacie kurs EUR/PLN przekroczył poziom 4,35, który jest najwyższym od lipca 2018 r. Dalej patrząc na zachowanie złotego pękła psychologiczna granica 4 złotych za franka szwajcarskiego, co zmroziło “frankowiczów”. Kurs CHF/PLN pnie się w górę już szósty tydzień z rzędu, do najwyższego poziomu od kwietnia 2017 r. Z kolei amerykański dolar podrożał ponownie w okolice 3,90 złotego. Jest to poziom bliski najwyższego od dwóch lat.

14 sierpnia poznaliśmy dodatkowo nienajlepsze dane z polskiej gospodarki. Wstępny szacunek pokazał, że polski Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale wzrósł o 4,4 procent rok do roku, spadając z 4,7 procent w poprzednim okresie. Odczyt znalazł się także poniżej konsensusu rynkowego 4,5 procent. Co gorsze to fakt, że było to najsłabsze tempo ekspansji od dwóch lat. Jakby tego było mało, wraz z wolniejszym tempem wzrostu pojawił się w lipcu gigantyczny wzrost cen żywności, który przełożył się na najwyższą inflację od końca 2012 r.

Wzrost inflacji o 2,9 proc. został napędzony głównie przez wzrost cen żywności, w tym przede wszystkim wzrost cen warzyw. Produkty z tej kategorii podrożały w tempie nie obserwowanym co najmniej od 20 lat. Wzrost cen warzyw w lipcu w relacji do lipca roku ubiegłego wyniósł 32,7 proc.

Rosnące ceny i spadająca dynamika PKB pokazuje jasno, że jesteśmy w fazie inflacyjnego spowolnienia. Tutaj wszystko byłoby jeszcze pod kontrolą, gdyby Rada Polityki Pieniężnej, która w tym gorącym okresie zrobiła sobie wakacyjną przerwę, zdecydowałą się podnieść stopy procentowe. W ten sposób chroniąc oszczędności Polaków przed coraz większymi ujemnymi realnymi stopami procentowymi oraz pomagając lecącemu na łeb na szyję złotemu.

Tymczasem Rada zbierze się dopiero 10 września, a decyzja zostanie ogłoszona 11 września. Dodatkowo rynek stopy procentowej szacuje, że w Polsce z prawie 39 proc. prawdopodobieństwem zamiast podwyżki stóp, będziemy mogli zobaczyć ich obniżkę, w ślad za FED i EBC. W tym scenariuszu brak zmian stóp byłby najlepszym, co mogłoby obecnie przydarzyć się i oszczędzającym i złotemu.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.