Inwestorzy szturmują giełdę! Padł historyczny rekord obrotów na GPW i NewConnect

Inwestorzy szturmują giełdę! Padł historyczny rekord obrotów na GPW i NewConnect

Comparic.pl  | 31.07.2020 15:18

W pierwszym półroczu otwarto ponad 70 tys. nowych rachunków inwestycyjnych a obroty na NewConnect wzrosły o 550 proc.

Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa i wprowadzonym z jej powodu lockdownem przyczynił się do skokowej wyprzedaży na światowych rynkach finansowych. Spadki, jakie obserwowaliśmy w drugiej połowie lutego i pierwszej połowie marca br. zachęciły natomiast wiele osób do inwestowania. Inwestorzy na niemal całym świecie szturmem rzucili się do zakładania kont maklerskich. Jak się teraz okazuje, napływ nowych inwestorów przyczynił się do zauważalnego wzrostu obrotów na warszawskim parkiecie.

  • Pandemia wzbudziła zainteresowanie inwestowaniem
  • Obroty na GPW wyniosły w pierwszym półroczu 2020 r. rekordowe ponad 131 mld zł
  • Obroty na NC wyniosły w pierwszym półroczu 2020 r. rekordowe 4,1 mld zł

W pierwszym półroczu otwarto ponad 70 tys. nowych rachunków inwestycyjnych

Wartość obrotów akcjami na Głównym Rynku GPW wyniosła w pierwszym półroczu 2020 r. rekordowe ponad 131 mld zł. W tym samym czasie największe w historii obroty w wysokości ponad 4 mld zł zanotowały akcje z NewConnect. Spośród pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku, największą aktywność inwestorów odnotowano w czerwcu.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku na GPW zadebiutowało 5 spółek: jedna na głównym rynku i cztery na rynku NewConnect. Kolejna spółka zadebiutowała na Głównym Rynku w lipcu br.

– Wysoka zmienność spowodowała w pierwszym kwartale, że giełdy w całej Europie notowały rekordowe wartości obrotów. Dynamiczne odbicie indeksów w drugim półroczu sprawiło, że rekordowe obroty utrzymały się również w drugim kwartale. Gwałtowne spadki, a następnie wzrosty kursów akcji przyciągnęły na rynek kapitałowy nowych inwestorów. W pierwszym półroczu w domach maklerskich zostało otwartych ponad 70 tys. nowych rachunków inwestycyjnych. Liczymy, że większość z tych inwestorów pozostanie na rynku kapitałowym na dłużej – powiedział prezes GPW Marek Dietl, cytowany w komunikacie.

Największe wartościowo obroty na głównym rynku GPW w I połowie 2020 r. generowały sektory: finanse, paliwa i energia, handel i usługi. Liderem wzrostów cen akcji I półrocza są spółki z branży technologii i gamingu.

Obroty na NewConnect wzrosły o 550 proc.

Obroty na rynku NewConnect osiągnęły w pierwszej połowie 2020 r. historyczny rekord w wysokości 4,1 mld zł, co oznacza wzrost aż o 550 proc. w porównaniu z I połową 2019, a w samym kwietniu przekroczyły 1 mld zł. Z kolei wartość indeksu spółek z tego rynku – NCIndex – od początku roku wzrosła o 91,6 proc. W lipcu natomiast NewConnect kilka razy osiągnął historyczny rekord dziennych obrotów sesyjnych, który obecnie wynosi 204 mln zł.

– Cieszy nas wzrost obrotów na NewConnect w I połowie 2020 r. i rosnąca liczba inwestorów na tym rynku. Niski poziom stóp procentowych sprzyja rynkowi kapitałowemu, wielu inwestorów szuka alternatywnych do lokat bankowych sposobów inwestowania wolnych środków. Na rynku NewConnect notowanych jest wiele spółek z perspektywicznych sektorów, o dużym potencjale wzrostu i cieszymy się, że zostały one zauważone przez inwestorów – wskazał członek zarządu Piotr Borowski.

 

Comparic.pl

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+

Pobierz aplikację Investing.com

Korzystaj z bezpłatnych notowań, wykresów i alertów o akcjach, indeksach, walutach, towarach i obligacjach w czasie rzeczywistym.
Bezpłatne analizy techniczne i prognozy o najwyższej jakości w zasięgu Twojej ręki.

Investing.com jest lepszy na aplikacji!

Więcej treści, szybsze notowania i wykresy, a także łatwiejsza obsługa są dostępne tylko w aplikacji.