Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Kryzys w polskim rządzie

Opublikowano 21.09.2020, 13:44
Zaktualizowano 30.01.2024, 11:10

W koalicji rządzącej wrze, więc krajowa waluta pozostaje w defensywie. Czy w Polsce możliwe są wcześniejsze wybory? Tydzień rozpoczyna się dość spokojnie, ważniejsze wydarzenia będą miały miejsce w dalszej części tygodnia. Wystąpienie szefa Fed w centrum uwagi. Bardzo słaby odczyt sprzedaży detalicznej w Polsce.

Tarcia w koalicji coraz większe

Media w Polsce prześcigają się w nowych doniesieniach na temat przyszłego kształtu koalicji rządzącej w naszym kraju. Coraz więcej głosów mówi, że może nastąpić podział i co za tym idzie, realnym stanie się temat wcześniejszych wyborów. Dzisiaj o godzinie 13 mamy poznać decyzję PiS. Jeśli Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry nie ustąpi, to z dużą dozą prawdopodobieństwa kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości ogłosi zerwanie koalicji. Nadal nie wiadomo, jaki los czeka innego koalicjanta, czyli Porozumienie Jarosława Gowina. Podział obozu Zjednoczonej Prawicy prawdopodobnie będzie oznaczał nowe wybory, bo nie sądzimy, że PiS zdecyduje się na rząd mniejszościowy i szukanie nowych koalicjantów w obecnym Sejmie. W całym tym zamieszaniu najbardziej cierpi krajowa waluta. EUR/PLN przebił właśnie poziom 4,47, a CHF/PLN 4,15. Strach inwestorów nie jest oczywiście nieuzasadniony, nie mniej jednak nie wydaje się, by nawet w wyniku nowych wyborów polityka gospodarcza naszego kraju mogła się zmienić.

Dzisiaj wieje nudą

Poniedziałkowy kalendarz makro jest niemal pusty, więc inwestorzy wracają do tematów z zeszłego tygodnia. Piątkowe zamknięcie przyniosło odwrót na giełdach i dzisiaj ten trend jest kontynuowany. Niemiecki DAX schodzi poniżej 13 tys. pkt. Kolejne dni na rynkach powinny być znacznie ciekawsze i zdecydować, czy wyprzedaż na rynkach akcyjnych i tym samym risk off na walutach będzie kontynuowany. Wtorek i środa to przesłuchanie szefa Fed w Izbie Reprezentantów. Często bywa tak, że jeśli podczas konferencji po posiedzeniu Rezerwy Powell mówi o czymś niejasno, to nieścisłości są wyjaśniane później podczas właśnie takich wystąpień. Szczególnie jeśli prezes Fed próbowałby lobbować kwestię szybkiego porozumienia w kwestii nowego pakietu fiskalnego w USA, które utknęło w walce przedwyborczej Republikanów i Demokratów.

Polski konsument czeka z zakupami

Jedyny ważny odczyt, jaki dzisiaj pojawił się w kalendarzu, to sprzedaż detaliczna z naszego kraju za sierpień. Wiadome było, że w tych danych nie będzie już efektu odroczonego popytu, który miał miejsce w publikacjach miesiąc czy dwa miesiące wcześniej. Niemniej jednak spodziewano się solidnego odczytu na poziomie 2,4%. To i tak byłaby wartość słabsza aniżeli w lipcu, gdy odnotowano dynamikę 2,7%. Niestety dzisiejsza publikacja niemile zaskoczyła i zobaczyliśmy raptem 0,4%. Bez wątpienia te dane pokazują, że konsumenci w Polsce obawiają się dalszych losów pandemii i pojawienia się drugiej fali, przez co wstrzymują się z zakupami. Mimo wszystko w tym momencie czynnikiem decydującym dla losów złotego pozostaje otoczenie zewnętrzne i sentyment na rynkach, jak również czynnik wewnętrzny w postaci możliwych nowych wyborów parlamentarnych.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.