Kurs euro rośnie dzięki dealowi ws. Brexitu. Kurs NOK na historycznych minimach!

Kurs euro rośnie dzięki dealowi ws. Brexitu. Kurs NOK na historycznych minimach!

Andrzej Kiedrowicz  | 17.10.2019 17:06

Kurs euro wzrósł do najwyższego od prawie dwóch miesięcy poziomu w stosunku do dolara (1,1140) po tym, jak Unia Europejska i Wielka Brytania zawarły nową umowę ws. Brexitu. Euro zyskuje też 0,3% w stosunku do samego funta brytyjskiego, handlując w pobliżu poziomu 0,8660.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że Wielka Brytania zawarła dziś umowę Brexitową z Unią Europejską i to zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu liderów UE w Brukseli. Oczywiście umowa musi jeszcze zostać ratyfikowana przez brytyjski parlament, a z tym może być duży problem, bo premier Boris Johnson nie tam poparcia wystarczającego na jej przeforsowanie. Głosowanie nad umową odbędzie się najprawdopodobniej podczas specjalnej sesji parlamentu, która ma zostać zwołana na tę sobotę.

Kurs pary EURUSD rośnie już od początku października wzmacniany nadziejami na zawarcie porozumienia ws. Brexitu, oddalającego widmo chaotycznego, ,,twardego” Brexitu bez jakiejkolwiek umowy. Kurs pary został również wsparty przez ogłoszony wczoraj spadek sprzedaży detalicznej w USA we wrześniu, co się zdarzyło po raz pierwszy od 7 miesięcy. Natomiast od początku para roku wciąż traci około 3%, gdyż spowolnienie gospodarcze w Europie napędzane przedłużającą się wojną handlową pomiędzy Waszyngtonem a Chinami zaszkodziło wycenie wspólnej waluty.

Z technicznego punktu widzenia kurs pary EURUSD pokonał dziś strefę oporu znajdującą się pod poziomem 1,1110 i kieruje się teraz w stronę linii 200-okresowej średniej ruchomej przebiegającej obecnie w pobliżu poziomu 1,1175. Jej przebicie jest wymagane do ewentualnej zmiany trendu i przekonania inwestorów, że osiągnięte we wrześniu minimum pozostanie nim w dłuższym okresie. Negacja dopiero co wypracowanego ruchu wzrostowego mogłaby z kolei nastąpić po ewentualnym przebiciu psychologicznego poziomu wsparcia na 1,1000.

kurs EURUSD, dzienny

Korona norweska osiągnęła dziś rekordowo niski poziom wobec euro, czego przyczyną według analityków jest niska odporność tej waluty na wstrząsy handlu światowego. Para EURNOK osiągnęła historyczne maksimum na poziomie 10,20 koron, zyskując tylko w ciągu ostatnich 10 dni ponad 2%. Szybkość i wielkość tego ruchu są trudne do wyjaśnienia, tym bardziej że ostatnio raczej doszło do względnego uspokojenia w sporze handlowym pomiędzy USA a Chinami. Kurs obecnie walczy z psychologicznym poziomem oporu na 10,20. W przypadku zainicjowania korekty najbliższa strefa wsparcia znajduje się w pobliżu poziomu 10,09, czy poprzedniego szczytu z początku sierpnia.

kurs EURNOK, dzienny

Andrzej Kiedrowicz

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+