Lyft wchodzi na giełdę. Czy powinieneś wejść w Lyft?

Lyft wchodzi na giełdę. Czy powinieneś wejść w Lyft?

Investing.com  | 29.03.2019 08:52

Inwestorzy, którzy chcą spróbować swoich sił na akcjach przynoszącego straty Lyft (NASDAQ:LYFT) będą musieli podjąć decyzję czy uwierzyć w historię doskonałego rozwoju firmy oraz przygotować się na długą i wyboistą podróż.

Firma przewozowa z siedzibą w San Francisco zacznie być notowana już dziś po bardzo udanej pierwszej ofercie publicznej, która miała zebrać 2,2 miliarda dolarów po tym, jak firma zwiększyła przedział ceny akcji w ramach IPO do przedziału od 70 do 72 dolarów za akcję. Przy 72 USD za akcję, Lyft zostałby wyceniony na około 24,7 mld USD.

Lyft

To pokazuje, że inwestorzy mogą być nieco zbyt podekscytowani drugą co do wielkości firmą typu ride-hailing po Uber Technologies, pomimo podwojenia jej przychodów w 2018 r. które napędzane przez gwałtowny wzrost liczby osób unikających swoich samochodów w imię wygody sięgnęły 2,2 mld USD.

Ale te liczby opowiadają tylko jedną wersję historii. Lyft nie zarabia jeszcze na siebie. W rzeczywistości firma jest maszynką do palenia coraz większej ilości gotówki i trudno powiedzieć, kiedy zamieni się w rentowne przedsięwzięcie. W 2018 r. Lyft stracił 911 milionów dolarów - o 32% więcej niż rok wcześniej - i spalił około 350 milionów dolarów w gotówce.

Inwestowanie w przynoszące straty firmy technologiczne było w ostatniej dekadzie prawdziwą ruletką, a entuzjazm inwestorów wobec IPO nie opłacił się we wszystkich przypadkach. Niektórzy zarabiali kupując akcje Amazon (NASDAQ:AMZN). Gigant e-commerce miał ujemne wolne przepływy pieniężne przez cztery z pierwszych pięciu lat swojej działalności jako spółka publiczna.

Z kolei rodzic aplikacji do udostępniania zdjęć Snapchat (NYSE:SNAP) był katastrofą dla tych, którzy wierzyli w potencjał firmy i pospieszyli się z zakupem jej akcji po cenie 17 USD w trakcie IPO. Akcje Snapchat na wczorajszym zamknięciu testowały 10,79 USD co stanowiło około jedną trzecią ich niegdysiejszej wartości.

Solidny model biznesowy

Uważamy jednak, że model biznesowy Lyft jest solidny. Dzięki silnemu popytowi na bezproblemową, bezpieczną i przystępną cenowo usługę transportową, Lyft jest w dobrej pozycji do dalszego wzrostu swoich przychodów: w 2018 r. miał 30,7 mln użytkowników i 1,9 mln kierowców, co stanowi ogromną liczbę, która pomogła firmie zebrać 8,1 mld dolarów w ciągu roku . Ten gwałtowny wzrost pozwolił firmie również zwiększyć swój mierzony liczbą podróży udział w rynku amerykańskim do 39%.

Konkurując z Uber w wyścigu o to, aby stać się pierwszym publicznie notowanym serwisem ride-hailing, Lyft rozpoczął agresywną ekspansję w mniejszych i średnich miastach w Ameryce Północnej. W przeciwieństwie do Ubera, który próbuje zrobić wiele różnych rzeczy, aby zaimponować inwestorom przed rozpoczęciem swojej zaplanowanej jeszcze na ten rok oferty publicznej Lyft nie odwrócił uwagi od swojej podstawowej działalności związanej z udostępnianiem przejazdów.

Choć istnieją mocne argumenty przemawiające za świetlaną przyszłością Lyft, inwestorzy powinni również pamiętać, że spółka nie wskazała jeszcze drogi do rentowności. W dokumentach złożonych do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Lyft ostrzega, że jego wydatki mogą nadal rosnąć i że może nie być w stanie osiągnąć lub utrzymać rentowności w przyszłości.

Naszym zdaniem duże straty i duże wydatki mogą wywierać presję na akcje. Większość dzisiejszych gigantów technologicznych nie przeżywa recesji i nie wiemy, czy start-upy, które wciąż pozostają nierentowne mogą przetrwać gwałtowny spadek aktywności gospodarczej.

Wnioski

Biorąc pod uwagę niepewne otoczenie makroekonomiczne, radzimy inwestorom nie zwiększać poziomu ryzyka ich portfeli inwestycyjnych, zwłaszcza w dziedzinie start-upów technologicznych. Mimo to, ride-hailing nie zniknie, a Lyft w pewnym momencie znajdzie sposób na zbilansowanie swoich ksiąg. Akcje pozostają bardzo atrakcyjne i po udanym debiucie giełdowym posiadają byczy impet. Jeśli jesteś ryzykantem, akcje Lyft są godną uwagi inwestycją.

Investing.com

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+