Pensje w górę. Złoto w dół

Pensje w górę. Złoto w dół

Internetowykantor.pl S.A.  | 17.04.2019 13:10

Dane GUS na temat wynagrodzeń i zatrudnienia są wciąż dobre, aczkolwiek trochę niepokoi spadek tempa wzrostu płac. Złoto najtańsze od trzech miesięcy, co wskazuje wzrost apetytu na ryzyko. Gospodarka Chin utrzymuje tempo.

Wynagrodzenia rosną wolniej

Poznaliśmy dzisiaj dane GUS na temat rynku pracy w Polsce. Zatrudnienie rośnie w tempie 3% rocznie. To więcej niż oczekiwane 2,9%. Oznacza to, że jak tylko zaczną się prace sezonowe, powinniśmy zobaczyć kolejne historyczne minima bezrobocia, a przynajmniej najniższy wynik od końca fikcji pełnego zatrudnienia (w PRL-u). Gorzej wypadają wynagrodzenia. Wzrost w skali roku o 5,7% nie jest złym wynikiem. Analitycy oczekiwali jednak wyższej dynamiki na poziomie 7,2%. Doszliśmy do momentu, kiedy przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło 5000 złotych brutto.

Spadki cen złota

Rynki finansowe mają swoje barometry. Jednym z nich jest złoto. Teoretycznie niepowiązane z walutami, w praktyce od dawna wygląda to inaczej. Złoto uchodzi za bezpieczną inwestycję na trudne czasy. Im więcej ryzyk, tym chętniej inwestorzy lokują swoje środki w tzw. bezpiecznych inwestycjach. Jedną z nich jest złoto, które często drożeje podczas wzrostu napięć. Z drugiej strony, jeżeli na rynku jest spokojniej, to złoto tanieje. Obecne trzymiesięczne minimum cenowe świadczy o tym, że inwestorzy chętniej podchodzą do ryzykownych aktywów. Potwierdzają to ostatnie umocnienia się PLN względem głównych walut.

Chiny nie zwalniają

Po tym jak dane za luty pokazały (pierwszy raz od dekady) wzrost gospodarczy w ujęciu rocznym poniżej 6,5%, prognozy przewidywały dalsze spadki. Jednak dane za marzec uspokoiły rynki. Wzrost PKB w dalszym ciągu utrzymuje się na poziomie 6,4%. Analitycy wskazują, że jest to zasługa zarówno stonowania nastrojów w tzw. “wojnie handlowej”, jak i końca polityki zmniejszania zadłużenia społeczeństwa. Lepiej od oczekiwań wypadła również sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa. W efekcie tych danych juan wyraźnie zyskał względem pozostałych walut.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
15:30 - USA - bilans handlu zagranicznego.

 Internetowykantor.pl S.A.

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+