Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Płace w Polsce nadal rosną

Opublikowano 18.05.2018, 12:18
Zaktualizowano 14.05.2017, 12:45

 Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji najwyżej od 2011 roku
 Cena ropy Brent powyżej 80 USD za baryłkę
 Dziś ważne dane z Kanady


Tematem przewodnim na rynkach w tym tygodniu pozostaje siła waluty amerykańskiej oraz wzrost rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, którym w ostatnich dniach udało się pokonać poziom 3,1% ostatni raz notowany w 2011 roku. Indeks dolara wzrastał wczoraj czwartą sesję z rzędu, natomiast główna para EUR/USD kontynuowała spadki, jednakże ich skala była dużo mniejsza niż w ostatnim czasie. Wsparciem dla dolara pozostawały dobre dane z tamtejszej gospodarki. Indeks Filadelfia Fed za maj wyraźnie przebił rynkowe oczekiwania wzrastając do 34,4 pkt. z 23,2 pkt. w kwietniu. Na tak wysoki odczyt miał przede wszystkim silny wpływ wzrost nowych zamówień. Mając na uwadze także wyższy niż zakładał konsensus rynkowy wtorkowy odczyt indeksu NY Empire State, dane nastrajają optymistycznie i sprzyjają podtrzymaniu oczekiwań na czerwcową podwyżkę stóp procentowych przez Fed. Rosnące rynkowe stopy procentowe w USA mogą być jednak czynnikiem wpływającym na wyhamowanie wzrostów na amerykańskich rynkach akcji, które jak na razie radzą sobie dobrze i pozytywnie przyjmują napływające informacje o owocnych rozmowach na linii Chiny - USA. Strona chińska ma pomysł na działania prowadzące do zmniejszenia amerykańskiego deficytu handlowego o 200 mld USD.


Cena ropy Brent po raz pierwszy od 2014 roku przekroczyła wczoraj poziom 80 USD za baryłkę, co powinno podtrzymywać oczekiwania na globalny wzrost inflacji. To z kolei może przekładać się na szybsze decyzje głównych banków centralnych odnośnie normalizacji polityki pieniężnej. Ceny żywność i energii podlegają sporym wahaniom, z tego względu uważanie powinna być monitorowana inflacja bazowa i presja płacowa. Dziś zostały opublikowane dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w Polsce, które wskazywały, ze płace wzrosły szybciej niż oczekiwano. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze prywatnym wzrosło bowiem o 7,8% w skali roku wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 7,1% r/r. Przyrost zatrudnienia ustabilizował się na poziomie 3,7% r/r. Utrzymujący się silny wzrost polskiej gospodarki idzie w parze ze wzrostem presji płacowej. Jeśli taki stan rzeczy się utrzyma, to konieczna może być miana retoryki RPP.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .


Ostatnia sesja tego tygodnia obfituje w publikacje z kanadyjskiej gospodarki. Dzisiaj poznamy dane odnośnie sprzedaży detalicznej oraz inflacji CPI. W ostatnim komunikacie Bank Kanady zwracał uwagę, że oczekuje przyśpieszenia tempa wzrostu gospodarczego w drugim kwartale, więc dzisiejszy odczyt sprzedaży detalicznej pozwoli ocenić na jakim poziomie był popyt konsumpcyjny w kwietniu. Inflacja bazowa CPI utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego, co jak na razie powinno stanowić argument za utrzymaniem stóp procentowych w Kanadzie na niezmienionym poziomie przy braku porozumienia USA z Kanadą i Meksykiem co do kształtu umowy NAFTA.


EUR/USD

Płace w Polsce nadal rosną


Skala umocnienia dolara względem euro maleje. Wczoraj na wykresie dziennym EUR/USD pojawiła się formacja inside bara. Wybicie z formacji górą będzie impulsem do odreagowania ostatnich spadków na tej parze. W przypadku wybicia dołem kurs powinien kierować się w rejon silnej strefy wsparcia 1,1700/25, gdzie znajdują się minima lokalne z zeszłego roku oraz przebiega 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od początku 2017 roku. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,1850 a wsparcie rejon 1,1760.

USD/CAD

Płace w Polsce nadal rosną


USD/CAD oscyluje pomiędzy 100- i 200-okresową średnią EMA w skali H4 w oczekiwaniu na dzisiejsze dane z Kanady. W przypadku lepszych odczytów notowania mogą ponownie kierować się w okolice wsparcia na poziomie 1,2725/50. W tym tygodniu kurs porusza się bez wyraźnego kierunku, jednakże w ostatnich dniach wzrosty mają ograniczony charakter i widać aktywność ze strony sprzedających w rejonie 1,2850. Linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych wyznacza opór w rejonie 1,2880.



Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.