Jak zachowa się WIG? Komentarz po pierwszej turze wyborów prezydenckich

Jak zachowa się WIG? Komentarz po pierwszej turze wyborów prezydenckich

Wojciech Białek  | 29.06.2020 11:51

Nie wydaje się by ostateczny wynik wyborów prezydenckich w naszym kraju, który poznamy za 2 tygodnia, miał mieć jakieś silny wpływ na zachowanie cen na krajowym rynku finansowym, ale oczywiście wybory prezydenta wywołują zawsze sporo emocji. W przeszłości tylko raz zdarzyło się, by kandydat, który wygrał pierwszą turę przegrał drugą. Stało się to w 2005 roku, kiedy to Donald Tusk w pierwszej turze zdobył 36,33 proc. głosów wobec 33,1 proc. Lecha Kaczyńskiego, ale w drugiej przegrał 45,96 proc. do 54,04 proc. W przeszłości kandydat, który wygrywał wybory w pierwszej turze zdobył kolejno od 1990 roku: 39,96 proc. (Lech Wałęsa), 35,11 proc. Aleksander Kwaśniewski), 53,90 proc. (Aleksander Kwaśniewski), Lech Kaczyński (33,1 proc.), Bronisław Komorowski (41,54 proc.) oraz Andrzej Duda (34,76 proc.). Innymi słowy by wygrać wybory prezydenckie w Polsce w przeszłości należało zdobyć w pierwszej turze przynajmniej 33,1 proc. głosów. Z tego punktu widzenia 28,9 proc. zdobyte przez Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze obecnych wyborów według obecnie dostępnych danych to wynik niższy o ponad 4 pkt. proc. od najniższego, który w przeszłości dawał ostateczne zwycięstwo, ale oczywiście trudno z tego wyciągać jakieś ostateczne wnioski. Niezależnie od wyniku wyborów ciekawe będzie, czy sam fakt ich zorganizowania wywoła jakąś wtórną falę zachorowań na COVID-19.

Do tej pory 5 razy WIG przez 3 tygodnie po pierwszej turze wyborów był poniżej poziomu z ostatniej sesji przed pierwszą turą.

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich

WIG20 dotarł do poziomu rosnącej linii wsparcia poprowadzonej przez dołki z marca i maja. W poprzednim cyklu, który rozegrał się pomiędzy tymi właśnie dwoma minimami indeksu z 16 marca i 14 maja, a który można utożsamiać z nieco skróconym obecnie cyklem 10-tygodniowym, spadek zatrzymał się dopiero na poziomie świecy z 6 kwietnia, która stanowiła wybicie z wcześniejszego okresu konsolidacji. W obecnym cyklu odpowiednikiem tamtej świecy jest ta z 26 maja, której ciało znajdowało się pomiędzy poziomami 1657,3 pkt. a 1709,7 pkt. W piątek WIG-20 zamknął się na poziomie 1759,4 pkt. Jedynym głównych indeksem GPW, który w piątek wzrósł był NCIndex (+0,9 proc.).

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich

Cena kontraktów na S&P 500 przystąpiła do testowania poziomu dołka z 15 czerwca. W Azji w poniedziałek rano spadały wszystkie indeksy poza nowozelandzkim. Spadki przekroczyły 2 proc. w Japonii (-2,3 proc.) oraz Korei Południowej (-2 proc.), ale indeksy pozostawały powyżej poziomów dołków z 15 czerwca.

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć odbicie w górę rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Hiszpanii w maju (-21,3 proc.):

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich

… +2,4 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Szwecji w maju:

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich

… majowe odbicie w górę rocznej dynamiki wydatków konsumpcyjnych w USA (-9,3 proc.) przy równoczesnym spadku rocznej dynamiki dochodów osobistych (+7 proc.):

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich

… czerwcowy wzrost wartości wskaźników sentymentu konsumentów w USA w badania uniwersytetu Michigan:

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich

… wzrost do najwyższego poziomu od 14 miesięcy rocznej dynamiki zysków firm w Chinach w maju (+6 proc.):

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich

… oraz wzrost wartości publikowanych przez FKI wskaźników koniunktury w przemyśle Korei Południowej za maj (bieżąca wartość) i czerwiec (oczekiwania):

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich

Wojciech Białek

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+

Pobierz aplikację

Więcej wiadomości rynkowych, więcej powiadomień, więcej sposobów dostosowania listy obserwowanych aktywów tylko w aplikacji

Investing.com jest lepszy na aplikacji!

Więcej treści, szybsze notowania i wykresy, a także łatwiejsza obsługa są dostępne tylko w aplikacji.