Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Początek w tygodnia pod znakiem oczekiwania na działania Trump’a

Opublikowano 17.09.2018, 12:39
Zaktualizowano 14.05.2017, 12:45

Początek tygodnia upływa pod znakiem oczekiwania na kolejne działania ze strony administracji Trump’a. Agencje prasowe podają, że USA nie zamierzają zrezygnować z nakładania kolejnych ceł na chińskie towary. Zgodnie z doniesienia WSJ prezydent Trump może ogłosić nawet już dzisiaj wprowadzenie nowych taryf, co tylko dolałoby jeszcze oliwy do ognia w już i tak napiętych stosunkach na linii Pekin - Waszyngton. Stawiałoby to jeszcze pod większym znakiem zapytania także kwestie wznowienia negocjacji dotyczących polityki handlowej obydwu krajów. Niewątpliwie temat wojen handlowych w dalszym ciągu nie będzie obcy rynkom.


Podczas poniedziałkowej sesji został opublikowany sierpniowy odczyt dynamiki cen konsumpcyjnych ze strefy euro, który zgodnie z konsensusem rynkowym potwierdził stabilizację inflacji CPI na poziomie 2,0% r/r oraz wskaźnika bazowego na poziomie 1,0% r/r. Ponadto dzień będzie obfitował w wystąpienia członków zarządu EBC. Z USA zostanie opublikowany tylko odczyt indeksu NY Empire State. W kolejnych dniach natomiast poznamy decyzję Banku Japonii, Banku Norwegii oraz Narodowego Banku Szwajcarii odnośnie stóp procentowych. Pod koniec tygodnia w centrum zainteresowania inwestorów pozostanie wstępne odczyty indeksów PMI dla sektora usług i sektora przemysłowego w Europie, które dostarczą informacji o tym jak kształtowała się aktywność gospodarcza pod koniec trzeciego kwartału. Należy też wspomnieć o krajowym rynku, które będzie obfitował w ważne publikacje dotyczące rynku pracy, produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.


Indeks dolar wybronił w piątek wsparcie w postaci 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Choć sprzedaż detaliczna w USA rozczarowała w sierpniu, to wsparciem dla dolara okazał się wyższy od oczekiwań odczyt wzrost produkcji przemysłowej o 0,4% m/m oraz indeksu Uniwersytetu Michigan, który we wrześniu wzrósł powyżej bariery 100 pkt. do poziomu 100,8 pkt. Potwierdza to tylko utrzymujące się dobre nastroje amerykańskich konsumentów pomimo ryzyka dla światowej gospodarki w postaci nieprzewidywalnych posunięć ze strony Donald’a Trump’a. Generalnie mocne fundamenty koniunktury w USA sprzyjają coraz częstszym wypowiedziom ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej, że celem banku centralnego powinien być powrót do bardziej konwencjonalnej polityki monetarnej.


EUR/USD

Początek w tygodnia pod znakiem oczekiwania na działania Trump’a


EUR/USD utrzymuje się w dalszym ciągu w zakresie wahań. Po raz w kolejny w rejonie strefy oporu 1,1710/50 można była zauważyć silną reakcję ze strony podażowej, co zaowocowało powrotem w okolice 50-okresowej średniej EMA w skali D1. Dziś notowania powróciły do wzrostów, co w przypadku podtrzymania słabości dolara względem euro będzie impulsem do powrotu w okolice 1,1680. Najbliższe wsparcie wyznacza okrągły poziom 1,1600.


USD/JPY

Początek w tygodnia pod znakiem oczekiwania na działania Trump’a


Notowania USD/JPY powróciły w rejon maksima lokalnego z 1.VIII. na poziomie 112,14 jenów za dolara. Kurs utrzymuje się powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-,100- i 200-okresowej), co wspiera aktualnie stronę popytową na tej parze. W przypadku umocnienia dolara i przełamania okolic 112,15 notowania będą kierować się w rejon tegorocznego szczytu lokalnego na poziomie 113,16. Najbliższe wsparcie wyznacza rejon 111,15.

Autor: Anna Wrzesińska

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.