Rośnie apetyt Chin na złoto. Czy przełoży się to na mocniejszy wzrost cen kruszcu?

Rośnie apetyt Chin na złoto. Czy przełoży się to na mocniejszy wzrost cen kruszcu?

Poznajrynek.pl  | 09.04.2019 17:03

Chiny powiększyły w marcu swoje rezerwy złota czwarty miesiąc z rzędu, czym wywołały spekulacje wśród inwestorów, że banki centralne z całego świata będą również dążyły do rozbudowy rezerw szlachetnego kruszcu. Dzięki temu cena uncji złota ponownie przekroczyła magiczną barierę 1300 dolarów.

Ludowy Bank Chin ogłosił w niedzielę na swojej stronie internetowej, że podniósł rezerwy do 60,62 milionów uncji w marcu z 60,26 milionów miesiąc wcześniej. W ujęciu tonażowym wzrost rezerw w zeszłym miesiącu wyniósł 11,2 ton, a od grudnia to wzrost aż o 43 tony.

Banki centralne kupują złoto na potęgę

Chiny, czołowy producent i konsument złota na świecie, napotykają oznaki spowolnienia gospodarczego, pomimo że poczyniono postępy w negocjacjach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. Najnowsze dane PBOC wskazują, że kraj wznowił dodawanie złota do swoich rezerw w tym samym tempie, podobnie jak w okresie od połowy 2015 r. do października 2016 r., kiedy to Bank zwiększał swoje rezerwy złota prawie w każdym miesiącu. Gdyby Chiny nadal gromadziły ten kruszec w obecnym tempie do końca roku 2019, to mogłyby zakończyć go jako największy nabywca zaraz po Rosji, która w roku 2018 zwiększyła stan rezerw złota o 274 tony. Sama Rosja, w przeciągu ostatnich czterech lat, zwiększyła swoje rezerwy już czterokrotnie, w związku z dążeniem prezydenta Władymira Putina do przełamania zależności kraju od dolara. Natomiast banki centralne na całym świecie dodały 651,5 ton kruszcu do swoich rezerw w zeszłym roku, co jest drugim najwyższym wynikiem w historii, według World Gold Council.

Ed Morse, globalny szef ds. Surowców w Citigroup Inc (NYSE:C). powiedział wczoraj w wywiadzie dla Bloomberg TV, że ,,zeszłoroczny zakup kruszców przez banki centralne rynków wschodzących był najsilniejszy od dłuższego czasu, ponieważ kraje dywersyfikowały rezerwy”. Według rekomendacji tego banku cena złota powinna na koniec roku osiągnąć poziom 4000 dolarów za uncję.

Co dalej z kursem złota?

Pomimo wzmożonych zakupów ze strony banków centralnych, cena złota spadła w marcu drugi miesiąc z rzędu. I to nawet po tym jak Rezerwa Federalna zasygnalizowała, że ​​wstrzyma podwyżki stóp, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu na światowych giełdach akcji. Jednak długoterminowa perspektywa dla złota jest coraz bardziej optymistyczna, ponieważ utrzymujący się na wysokim poziomie popyt ze strony banków centralnych powinien w końcu przyczynić się do wzrostu cen tego szlachetnego kruszcu.

Z technicznego punktu widzenia złoto po raz kolejny przebiło górą poziom 1300 dolarów za uncję i powinno się kierować w stronę oporów na 1326 i 1346, czyli lutowych szczytów cenowych. W dłuższym terminie dla złota obowiązuje scenariusz wzrostowy, dopóki nie dojdzie do przebicia dołem poziomu 1275, będącego 38,2% zniesieniem Fibonacciego fali wzrostowej pomiędzy sierpniem 2018 r. a lutym 2019 r.
kurs XAUSUD, dzienny

Poznajrynek.pl

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+