Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Rynek obligacji - Chiny wystawiają licencje bankom z USA

Opublikowano 15.02.2017, 15:34
Zaktualizowano 19.03.2019, 09:00

Mimo że otwarcie chińskiej gospodarki na resztę świata oraz stopniowe wprowadzanie mechanizmów rynkowych przez komunistyczny rząd jest jednym z kluczowych wydarzeń na rynkach finansowych, to proces ten jest nadal ściśle kontrolowany przez rząd w Pekinie – a ten nie chciał dotychczas zbyt mocno rozluźnić smyczy.

Nie inaczej jest z chińskim rynkiem obligacji, który powoli staje się trzecim na świecie pod względem wielkości rynkiem długu, pozostając w tyle tylko za Japonią i USA. Dotychczas jego jedynymi uczestnikami były lokalne banki działające na chińskim rynku międzybankowym, który odpowiadał za emisję i obrót 90% papierów wartościowych. Emitenci spoza Chin, zgłaszający chęć do emisji obligacji denominowanych w renminbi, byli zazwyczaj kierowani na rynek offshore w Hong Kongu.

Chiński rynek obligacji onshore może wkrótce zostać drugim pod względem wielkości na świecie

Saxo Bank

Źródło: Bank of International settlements

Chińskie władze podejmują jednak kolejne kroki w celu dalszego otwarcia lokalnego rynku, czego dowodem jest decyzja z ubiegłego tygodnia o przyznaniu po raz pierwszy licencji dwóm amerykańskim bankom – JP Morgan i Citigroup. Wcześniej, władze w Pekinie otworzyły chiński rynek dla zagranicznych inwestorów w ubiegłym roku.

Ruch ten, choć na pierwszy rzut oka wygląda na istotny krok naprzód, nie zrewolucjonizuje chińskiego rynku w jedną noc, ponieważ interes państwa oraz długotrwałe zależności państwowe nadal dominują procesy decyzyjne na poziomie korporacyjnym.

Najnowsza decyzja władz w Pekinie ma przede wszystkim wesprzeć tak zwany rynek obligacji „panda” – umożliwiając inwestorom zagranicznym sprzedaż obligacji na lokalnym rynku w Chinach.

Dotychczas rynek ten nie był silnie rozwinięty, a do pewnego momentu jedynymi emisjami były te przeprowadzone przez Koreę Południową oraz Prowincję Kolumbii Brytyjskiej. Powolne tempo rozwoju rynku jest, według ekspertów, spowodowane skomplikowanym procesem uzyskiwania stosownej dokumentacji i pozwoleń od lokalnych władz.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Jednak pod koniec 2016 na rynku odnotowano nasiloną aktywność – emisje przeprowadził bowiem niemiecki producent samochodów Daimler, francuska firma użyteczności publicznej Veolia oraz rząd Polski. A teraz, z uwagi na licencje przyznane amerykańskim bankom, rynek może spodziewać się większej aktywności ze strony USA.

Rentowności chińskich obligacji w USD z okresem zapadalności w 2027

Saxo Bank

Źródło: Bloomberg.

Tym niemniej, dla zagranicznych firm nadal najłatwiejszym sposobem na uzyskanie ekspozycji na chiński rynek jest wejście na rynek offshore, który charakteryzuje się większą płynnością. Huarong Finance, kontrolowany przez rząd podmiot zarządzający aktywami, otrzymał w ostatnim czasie oferty o łącznej wartości 8 miliarda USD za nowo wyemitowane obligacje: trzyletnie w USD o wartości 1 miliarda i z wyceną 3,375% oraz pięcioletnie, o wartości 1,5 miliarda USD z wyceną 4,7%.

W tym miesiącu obligacje wyemitował także kontrolowany przez rząd w Pekinie Bank of China (jeden z największych banków na świecie) – sprzedał pięcioletnie obligacje USD z rentownością około 3%. Nawet sam rząd wyemitował obligacje na międzynarodowej aukcji – miało to miejsce w 1997, emisja dotyczyła 30-letnich obligacji po 7,5%, a managerem aukcji był – o ironio - JP Morgan. Obecnie pozostaje 10 lat do osiągnięcia okresu zapadalności, a ich rentowność wynosi 3,4%.

Podsumowując, obserwujemy dalszą liberalizację chińskiego rynku obligacji (oraz generalnie, lokalnego rynku kapitałowego), która trwa od pewnego czasu i choć jeszcze kilka lat zabierze proces pełnego uwolnienia rynku, to podjęto ważne kroki w tym kierunku.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.