Zgarnij zniżkę 40%

Słaba kondycja rynków akcji przekłada się na sentyment na walutach

Opublikowano 09.07.2019, 12:34
Zaktualizowano 09.03.2019, 14:30

Kluczowe informacje z rynków:

USA / CHINY / MEKSYK / RELACJE HANDLOWE: Departament handlu USA nie wykluczył nałożenia zaporowych ceł na import stali budowlanej z Chin i Meksyku, po tym jak oskarżył te kraje o stosowanie nieuczciwych praktyk (subsydiowanie eksportu). Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść jednak dopiero w listopadzie. Tymczasem gazeta SCMP donosi dzisiaj cytując chińskich oficjeli, że wbrew deklaracjom Donalda Trumpa ze szczytu G-20 chińscy naukowcy i studenci nadal mają „problemy” na amerykańskich uniwersytetach.

AUSTRALIA / DANE: Indeks zaufania biznesu NAB spadł w czerwcu do 2 pkt. z 7 pkt., chociaż subindeks bieżącej kondycji odbił do 3 pkt. z 1 pkt.

Opinia: Poniedziałek nie przyniósł wiele informacji makro – nastroje dyktują teraz rynki akcji, gdzie rosną obawy dotyczące zyskowności spółek w kontekście globalnego spowolnienia gospodarki. Rynek obawia się o kondycję europejskich banków – wczorajsze odbicie Deutsche Banku po zapowiedziach jego restrukturyzacji było krótkie, ale i także kondycji tzw. twardych sektorów – ostrzeżenie dotyczące spadku zysków wydał niemiecki koncern chemiczny BASF, co odbiło się na pozostałych spółkach z tego sektora. Po sesji na Wall Street pojawiło się też ostrzeżenie dla technologicznego Apple’a, który dostał rekomendację sprzedaży od jednego z brokerów. Tymczasem kolejny dzień z rzędu widać też wyraźną słabość chińskiej giełdy, a USD/CNH flirtuje z górnym ograniczeniem kanału spadkowego, co zwiększa ryzyko wyraźniejszego osłabienia się chińskiej waluty. To wszystko dzieje się przed zaplanowaną rozmową telefoniczną prezydentów USA i Chin, która ma wytyczyć harmonogram dalszych spotkań w ramach „odnowienia negocjacji” nad porozumieniem handlowym. O tym, że ustalenia ze szczytu G-20 są tak naprawdę „dość płynne”, a same rozmowy mogą trwać miesiącami przerywane różnymi „zwrotami akcji” pisałem już kilka razy w ostatnich komentarzach…
Na wykresie dziennym USDCNH (dolar do juana offshore) widać, że wskaźniki nie sugerują bynajmniej, że górne ograniczenie kanału spadkowego będzie respektowane.

Słaba kondycja rynków akcji przekłada się na sentyment na walutach

Słabość juana może przełożyć się na notowania AUD, który od kilku dni radzi sobie gorzej. Rynek nie ma pewności, czy RBA spauzuje po ostatnich dwóch cięciach stóp procentowych w sytuacji, kiedy dane makroekonomiczne wypadają słabo, a wątek chiński nadal ciąży. Spójrzmy na tygodniowe ujęcie AUDUSD, gdzie widać jak respektowana jest spadkowa linia kanału.

Słaba kondycja rynków akcji przekłada się na sentyment na walutach


W ogólnym bilansie dolar pozostaje na fali wzrostowej – potencjalnej korekty spadkowej nie widać, chociaż wiele będzie zależeć od tego, co inwestorzy usłyszą jutro ze strony Jerome Powella, który będzie zeznawał nt. perspektyw polityki monetarnej przed Kongresem, a także na co wskażą zapiski. Problem w tym, że być może trudno o negatywne zaskoczenie dla dolara – cięcie stóp o 25 p.b. w końcu lipca jest w pełni wyceniane przez rynek stopy procentowej, a szanse na głębszy ruch zostały zredukowane. Potencjalne ryzyko leży po drugiej stronie – wycofywanie się z lipcowej obniżki, chociaż przy tak silnych oczekiwaniach FED musiałby mieć naprawdę mocny argument, aby tak zrobić. Dolar jest też silny słabością innych walut, gdzie powracają „lokalne obawy” związane ze spowolnieniem globalnej gospodarki.

Na wykresie koszyka dolara BOSSA USD widać, że jesteśmy już blisko ważnego poziomu oporu przy 82,50 pkt., kolejny to strefa 82,60-82,85 pkt. Niewykluczone, że to może nieco wyhamować impet ruchu na dolarze, ale czy zatrzyma trend wzrostowy?

Słaba kondycja rynków akcji przekłada się na sentyment na walutach

Słabo w ustawieniach wciąż wypada brytyjski funt – to wynik narastających obaw dotyczących perspektyw tamtejszej gospodarki. Według opublikowanych we wtorek danych BRC dynamika sprzedaży detalicznej na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wyhamowała do 0,6 proc., co jest najniższym odczytem od 1995 r. Jednocześnie rynek „stawia” na to, że wyścig do fotela szefa torysów (wyniki listownego głosowania wśród członków Partii Konserwatywnej poznamy do 22 lipca) wygra Boris Johnson, co może zwiększyć ryzyko radykalizacji scenariusza Brexitu. Wyjście bez umowy z końcem października w połączeniu ze skutkami wojen handlowych daje iście niebezpieczną mieszankę. Nie dziwi, zatem to, że rynek wycenia rychłe luzowanie polityki przez Bank Anglii.

Na wykresie GBPUSD zeszliśmy poniżej dołka z piątku przy 1,2480, wkraczając jednocześnie w rejon mocnej strefy wsparcia przy 1,2430-76. Czy spełni swoja rolę? Patrząc bardziej długoterminowo rosną obawy, czy aby do końca wakacji rynek nie zechce sprawdzić po-referendalnych dołków w rejonie 1,19-1,20.

Słaba kondycja rynków akcji przekłada się na sentyment na walutach

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.