Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Słabsze PMI ciążą euro

Opublikowano 14.12.2018, 12:16
Zaktualizowano 14.05.2017, 12:45

Podczas piątkowej sesji w centrum zainteresowania inwestorów pozostają wstępne odczyty indeksów PMI ze strefy euro i USA. Wobec słabszych danych pojawiających się z realnej gospodarki konsensus rynkowy zakładał, że wskaźniki aktywności gospodarczej z Europy mogą w grudniu wypaść na niższych poziomach niż w listopadzie. W rzeczywistości, dane okazały się słabsze niż oczekiwano, co ciąży europejskiej walucie. Indeks PMI dla niemieckiego przemysłu spadł do 51,5 pkt. z 51,8 pkt., natomiast wskaźnik PMI dla usług w Niemczech wyniósł 52,5 pkt. wobec 53,3 pkt. przed miesiącem. Publikacje dla strefy euro wypadły także poniżej prognoz. Indeks PMI dla przemysłu obniżył się do 51,4 pkt. z 51,8 pkt., natomiast wskaźnik PMI dla usług spadł do poziomu 51,4 pkt. z 53,4 pkt. Jeśli negatywna tendencja w powyższych danych się utrzyma, to zmaleją szanse na podniesienie stóp procentowych w przyszłym roku. Po południu natomiast zostaną opublikowane dane z amerykańskiej gospodarki dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za listopad oraz grudniowy odczyt wskaźnika PMI. Dane powinny potwierdzić dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki i stanowić kolejny argument za niezmienianiem przyjętego kierunku w polityce pieniężnej.


Europejski Bank Centralny zgodnie z konsensusem rynkowym nie zmienił stóp procentowych i zapowiedział, że utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019 roku. Bank centralny strefy euro także oficjalnie potwierdził, że kończy program skupu aktywów w grudniu 2018 roku. W komunikacie z grudniowego posiedzenia EBC bank rozwinął kwestie dotyczące reinwestycji środków z tytułu zapadających papierów wartościowych, podkreślając że takie działanie będzie kontynuowane jeszcze przez dłuższy czas po podwyżce stóp procentowych. Tym samy bank potwierdził, że kolejnym planowanym ruchem w polityce monetarnej będzie wzrost kosztu pieniądza. W najnowszych projekcjach makroekonomicznych EBC zrewidował w dół prognozy dla wzrostu gospodarczego na lata 2018-2019 oraz wskazał, że presja inflacyjna pozostaje ograniczona. Podczas konferencji prasowej Mario Draghi przyznał, że bank patrzy ze „zwiększoną ostrożnością” na rozwój sytuacji w gospodarce.


Na rynku krajowym inwestorzy czekają na publikacje danych odnośnie bilansu handlowego. GUS natomiast podał, że finalnie w listopadzie inflacja CPI spowolniła do 1,3% r/r z 1,8% r/r w październiku. Niska inflacja przy utrzymującej się wysokiej dynamice PKB stanowi argument dla gołębiego skrzydła w RPP, że aktualnie optymalną postawą w polityce pieniężnej jest monitorowanie sytuacji gospodarczej a wnioski o podwyżki stóp procentowych są bezzasadne. Złoty pozostaje słabszy względem euro i dolara, co stanowi także pokłosie słabszych nastrojów na rynkach po publikacji danych z Chin wzmacniających obawy o spowolnienie gospodarcze.


USD/PLN

Słabsze PMI ciążą euro


USD/PLN kontynuuje wzrosty. Notowania ponownie kierują się w okolice maksimów lokalnych z listopada, które wyznaczają najbliższy opór na poziomie 3,8110. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do powrotu w okolice górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań w rejonie 3,8368/99. Najbliższe wsparcie wyznacza 50-okresowa średnia EMA na poziomie 3,7700.

EUR/JPY

Słabsze PMI ciążą euro


Dzisiaj notowaniom EUR/JPY ciąży słabszy klimat inwestycyjny oraz niższe odczyty indeksów PMI z Europy. Na wykresie w skali H4 zauważalna jest duża świeca spadkowa, która świadczy o przewadze strony podażowej. Notowania powróciły w okolice ostatnich minimów lokalnych i kluczowej będzie zachowanie się tej pary w tym rejonie. W przypadku wybronienie okolic 128,00/20 jenów za euro, notowania mogą podjąć próbę odreagowania ostatnich spadków. Zbiegające się średnie 50- i 100-okresowa wyznaczają najbliższy opór w rejonie 128,60 jenów za euro.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.