Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Strategia PSV: Być czy nie być, czyli podejście na czwartkową sesję DAX

Opublikowano 10.01.2019, 10:39
Zaktualizowano 14.05.2017, 12:45

Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.

Być nie być (elastycznym) o to jest pytanie – mógłby powiedzieć każdy trader, który ustalił coś z rana, po czym okazuje się, że rynek owszem idzie jak zaplanowano, ale nie do końca chce re-testować oznaczone poziomy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie przypadki – być czy nie być? no bo w końcu jak nie dojdzie a czekałem – to odjechało. Jak nie czekałem a doszło – to straciłem. Impas.

Strategia PSV: Być czy nie być, czyli podejście na czwartko
DAX M5 09.01.2019

Otóż, niekoniecznie. Każdy system składa się lub przynajmniej składać się powinien z dwóch faz. Z pierwszej, kiedy coś zostaje ustalone przed sesją (sygnały wyczekane) – dokładnie jak w przypadku tutejszych analiz, gdzie przed rozpoczęciem jakiegokolwiek handlu ustalamy poziomy, potencjalne scenariusze (zdarzenia) oraz zasięgi czy targety dla potencjalnych schematów, które mają mniejszy – bądź większy potencjał do zrealizowania.

Drugą składową każdego systemu musi być poruszana na samym początku elastyczność. Osobiście nazywam to kwestią sygnałów wytworzonych. Czyli takich, które tworzą się w trakcie sesji niezależnie od tego co ustaliliśmy sobie wcześniej. Oczywiście, stanowią one element nieco większego zaskoczenia – w końcu stworzone zostały tu i teraz – więc logicznie mamy mniej czasu na przemyślenie skąd – dokąd. Jednak, niejednokrotnie zdarza się tak, że rynek nie re-testuje oznaczonych przez nas poziomów (zabraknie kilka punktów) bądź zwyczajnie idzie nie tak, jakbyśmy tego oczekiwali. W takich momentach nie ma co się obwiniać – w końcu to rynek, robi i chodzi jak chce, a nie jak my chcemy, aby się ruszał. Dlatego też, patrząc na powyższy wykres – zielone strzałki oznaczały potencjalne miejsca wygenerowania sygnału podchodząc metodologią “elastyczności”. Takie podejście w ciągu pierwszych godzin handlu zaowocowało wykonaniem dziennego planu.

Wniosek? Nawet najbardziej obyty z danym rynkiem trader musi liczyć się z tym, że przyjdzie sesja, która nie do końca będzie chciała przebiegać w sposób, w jaki założył on sobie z rana. Wówczas elastyczność jest kluczem – oczywiście w granicach rozsądku. Nie przedłużając jednak – przegląd poziomów intraday dla czwartkowej sesji.

DAX intraday

Dzisiejsze poziomy dla sesji intraday były stosunkowo łatwe do określenia. Nie posługuję się dziś tak bardzo poziomami pivotów – jak właśnie punktami kierunkowymi ze względu i łatwość i racjonalność ich odległości i ustalenia. Dzisiejszym punktem kierunkowym – czyli jednym z najważniejszych wsparć jest poziom 10.780/775. Przełamanie tego poziomu dopiero powinno wywołać ruch spadkowy do oznaczonych poniżej poziomów TP1 10.730 oraz TP2 10.680. Wcześniej jednak, jeśli wykres zostanie utrzymany powyżej tej strefy – wygenerowany powinien zostać ruch wzrostowy na choć częściowe pokrycie luki cenowej z sesji europejskiej (czyli ruchu na sesji azjatyckiej). Pokrycie takich poziomów jest o tyle ważne, że europejczycy nie lubią zostawiać “pustych miejsc” – dlatego jeśli wykres utrzyma się powyżej PK oczekiwane będą ruchu przynajmniej pod poziom 10.840 – następnie bliskich okolic 10.900 – który automatycznie szacowany jest na maksymalny poziom dla ewentualnego podejścia pozycji długich.

Strategia PSV: Być czy nie być, czyli podejście na czwartko
DAX M5 10.01.2019

Nic więcej dodać lub ująć nie trzeba – tak mi się zdaje. Jasno i klarownie opisane poziomy powinny dać dziś dobre sygnały.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 10.01
R3 = 11.141
R2 = 11.017
R1 = 10.955
P.P = 10.893
S1 = 10.831
S2 = 10.769
S3 = 10.645

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.