Trump odda w ręce Chin nową broń w wojnie handlowej? Indeks dolara znów na ważnym

Trump odda w ręce Chin nową broń w wojnie handlowej? Indeks dolara znów na ważnym

Comparic.pl  | 17.04.2019 11:23

Jednym z istotnych celów Donalda Trumpa jest dopięcie umowy handlowej z Chinami. Prezydent USA chce mieć przy tym kontrolę nad wywiązywaniem się z obietnic składanych przez Państwo Środka. Jego nowa propozycja może jednak zadziałać na niekorzyść amerykańskiego biznesu.

Stany Zjednoczone raz Chiny mają podlegać dwukierunkowemu mechanizmowi egzekwowania, zdradził Sekretarz Skarbu USA, Steven Munchin. Na razie nie są znane konkretne szczegóły dotyczące mechanizmów, jednak pojawiają się obawy dotyczące tych ustaleń, które mogłyby pozwolić Chinom na działania egzekucyjne wobec amerykańskich firm.

Cła lub sankcje z pominięciem WTO

Donald Trump kwestionuje skuteczność Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz innych arbitrów jeśli chodzi o działania egzekucyjne wobec Chin. Nowy mechanizm miałby pozwolić USA na nakładanie ceł lub innych sankcji z pominięciem WTO.

Jak wcześniej wspomniałem, umowa jest dwukierunkowa, a zatem Chiny miałyby także dzięki niej sposób na szybkie wywarcie presji, na amerykańskie firmy. Mechanizm wymagałby konsultacji między amerykańskimi i chińskimi urzędnikami w sprawie sporów, ale ostatecznie pozwoliłby jednostronnie nałożyć sankcje handlowe.

Taryfy na metale nałożone przez Trumpa znajdą się pod lupą Światowej Organizacji Handlu?

Rosja i Ukraina oświadczyły, że nie odwołają się od przełomowej decyzji handlowej, w której WTO podtrzymuje prawo Moskwy do żądania wyłączenia kluczowej reguły handlu międzynarodowego, która pozwala rządom na „podjęcie wszelkich działań uznanych za niezbędne dla ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa”.

Zobacz też: Forbes: Trump może popchnąć ludzi w stronę Bitcoina

Stany Zjednoczone nakładają cła uzasadniając je często bezpieczeństwem narodowym. Tak było m.in. w przypadku nałożeniu taryf na importowaną stal i aluminium, którym sprzeciwiała się Rosja oraz 8 innych członków WTO. Bezsporne orzeczenie w sporze ukraińsko-rosyjskim zwiększa prawdopodobieństwo, że Światowa Organizacja Handlu sprawdzi także, czy taryfy na metale nałożone przez Trumpa są rzeczywiście niezbędne do zabezpieczenia podstawowych interesów bezpieczeństwa Ameryki. Nie dziwi zatem, że Trump chcę wykorzystać mechanizmy omijające WTO przy egzekwowaniu polityki handlowej z Chinami.

Spadek indeksu dolara (DXY) ponownie kieruje notowania do wsparcia

Notowania indeksu dolara amerykańskiego (DXY) poruszają się w formacji trójkąta prostokątnego, widocznego na wykresie dziennym poniżej. Kurs w drugiej połowie marca odbił od linii trendu (dolnego ograniczenia trójkąta) biegnącej od dołka z września 2018 roku, jednak kupującym nie udało się ponownie dotrzeć do oporu przy 97,71.

Zamiast wzrostów do górnego ograniczenia formacji, indeks dolara rozpoczął korektę spadkową do zniesienia 38,2% ostatniego impulsu wzrostowego. Jak widać poniżej, poziom (96,88) od kilku dni powstrzymuje sprzedających. Dziś notowania ponownie się do niego osunęły. Pozostaje pytanie, czy kupującym uda się go utrzymać na zamknięciach dnia. Jeśli tak, notowania mogą ponownie kierować się do strefy między 97,52 – 97,71. Gdyby jednak doszło do trwałego wybicia wsparcia, kolejny celem może być zniesienie 61,8% na poziomie 96,48, które w drugiej połowie maja spotyka się ze wspomnianą wyżej linią trendu wzrostowego.


Trump odda w ręce Chin nową broń w wojnie handlowej? Indeks
Indeks dolara (DXY) – wykres dzienny – 17 kwietnia 2019

Comparic.pl

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+