USD/JPY pokonuje 110, EUR/USD poniżej 1,13. Co dalej?

USD/JPY pokonuje 110, EUR/USD poniżej 1,13. Co dalej?

Kathy Lien  | 11.02.2019 22:56

Analiza przygotowana przez Kathy Lien, dyrektor generalną w dziale strategii w firmie BK Asset Management, po zamknięciu amerykańskiej sesji w dniu 11 lutego.

Dolar pozostaje najgorętszym aktywem na rynku. Inwestorzy ponownie wywindowali wycenę amerykańskiej waluty w stosunku do wszystkich innych w ruchu, który spowodował, że {{1||euro}}, japoński jen oraz frank szwajcarski osiągnęły swoje nowe minima w tym roku. USD/JPY znajduje się obecnie powyżej 110, a EUR/USD znacznie poniżej 1,13. Te ważne poziomy ograniczyły ruchy obu walut w ciągu ostatnich kilku tygodni, a przełom jaki nastąpił w poniedziałek toruje drogę do dalszego osłabienia się euro i jena. Brak danych z USA, stosunkowo niewielki spadek wartości akcji i ogólny wzrost poziomu rentowności na całym świecie oznaczają, że nie było szczególnego katalizatora dla poniedziałkowych ruchów. Jedynym wytłumaczeniem jest powrót płynności w Azji po ponownym otwarciu chińskich rynków w związku z noworoczną przerwą. Choć nie jest to oczywiste, w ciągu najbliższych kilku tygodni pojawi się wiele powodów do obaw. Rozmowy handlowe między USA a Chinami są kontynuowane, Theresa May będzie informować Parlament o postępach w negocjacjach Brexit, pod koniec tygodnia skończą się fundusze dla rządu USA, Reserve Bank of New Zealand spotyka się we wtorek, a amerykański Departament Handlu będzie podsumowywał swój raport o potrzebie wprowadzenia opłat celnych na samochody. Każde z tych zdarzeń stanowi poważne zagrożenie dla walut, ale mogą one również prowadzić do krótkotrwałego spadku cen, jeśli pojawi się coś niespodziewanego co zostanie szybko rozwiązane.

Dla USD/JPY następnym przystankiem powinna być strefa pomiędzy 111,25 a 111,70. Inwestorzy będą uważnie obserwować pokaz sił w Waszyngtonie po zerwaniu rozmów w weekend. Dobrą wiadomością jest to, że rozmowy utknęły w martwym punkcie z powodu braku porozumienia w sprawie zatrzymania napływu imigrantów zamiast finansowania muru granicznego. Demokraci i Republikanie nie chcą powtarzać 35-dniowego government shutdown, więc istnieje całkiem spora szansa na osiągnięcie porozumienia, ale kwota środków na fizyczny mur graniczny wciąż nie została ustalona. Ustawa w tej sprawie musi zostać uchwalona w ciągu maksymalnie 2, 3 dni, aby było wystarczająco dużo czasu na przeprowadzenie potrzebnych pracy przez Izbę i Senat. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, zostanie uchwalony kolejny projekt ustawy o finansowaniu tymczasowym. Oprócz tego, co dzieje się w Waszyngtonie, w tym tygodniu w centrum uwagi będą również amerykańskie dane makroekonomiczne takie jak CPI, sprzedaż detaliczna, indeks Empire State oraz ankiety Uniwersytetu Michigan dotyczące sentymentu konsumentów. Jeśli inflacja i wydatki nie spełnią oczekiwań, mogą skrócić rajd dolara.

Presja sprzedażowa na EUR/USD jest silna, a para zniżkowała przez 7 z ostatnich 8 sesji. W poniedziałek nie opublikowano żadnych raportów ekonomicznych ze strefy euro, ale słabość danych w końcu zostaje wyceniona przez rynek. Rentowności niemieckich obligacji wzrosły po zeszłotygodniowym spadku poniżej 0,1%, ale nawet przy wzroście, ich niski poziom potwierdza słabsze euro. Kolejnym poziomem wsparcia dla EUR/USD jest listopadowe minimum na poziomie 1,1215, które powinno zostać szybko przetestowane. Na razie ścieżka najmniejszego oporu dla EUR/USD wskazuje na kontynuację spadków, chyba że Stany Zjednoczone zdecydują się na rezygnację z ceł na import europejskich samochodów. Jest bardzo prawdopodobne, że spadki zaprowadzą nas do poziomu 1,10. W międzyczasie niska płynność spowodowała błyskawiczny krach na franku szwajcarskim na początku sesji azjatyckiej w poniedziałek i choć waluta szybko odrobiła straty, to w trakcie wczorajszej sesji amerykańskiej USD/CHF utrzymywał delikatny trend wzrostowy. Podobnie jak w wielu innych częściach świata, presja inflacyjna w Szwajcarii spada.

Gospodarka Wielkiej Brytanii zwalnia, a jej słabość zwiększa presję na funcie szterlingu. W poniedziałek rano poznaliśmy najnowsze dane dotyczące dynamiki wzrostu PKB, które nie spełniły oczekiwań. Deficyt w handlu zagranicznym zmniejszył się o mniej niż tego oczekiwano, a produkcja przemysłowa spada trzeci miesiąc z rzędu. We wtorek, premier May ma przedstawić Parlamentowi postępy, jakie poczyniła w związku z umową brexitową i może poprosić parlamentarzystów o więcej czasu. Z kolei w czwartek zostanie złożony wniosek, który dałby posłom większą kontrolę nad procesem opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - żaden z tych wniosków nie stanowi przedmiotu głosowania, ale jeśli May nie przedstawi żadnych znaczących postępów i/lub Parlament nie będzie naciskał na przekazanie prac nad Brexitem rządowi, funt szterling znajdzie się w jeszcze większych opałach. Wszystkie trzy waluty surowcowe również pogłębiły swoje straty, ponieważ inwestorzy oczekują na trudne negocjacje handlowe między USA i Chinami.

Kathy Lien

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+