Wyhamowanie zwyżek na wykresie cen ropy naftowej

Wyhamowanie zwyżek na wykresie cen ropy naftowej

Dom Maklerski BOŚ SA  | 15.04.2019 11:46

Ostatnie dni na rynku ropy naftowej przyniosły spadek aktywności kupujących. Co prawda nie doszło do większych przecen ropy naftowej, ale wzrost cen tego surowca wyhamował. Inwestorzy na tym rynku ewidentnie wyczekują na informacje, które w bardziej klarowny sposób mogłyby wskazać na to, co będzie działo się z podażą ropy naftowej w kolejnych miesiącach. A scenariusze są bardzo różne.

Produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w II kwartale br. może kontynuować wzrosty, biorąc pod uwagę fakt, że z powrotem zaczęła rosnąć liczba funkcjonujących wiertni w USA. W minionym tygodniu, według raportu Baker Hughes, liczba punktów wydobycia ropy w tym kraju wzrosła o 2 do poziomu 833. Amerykańskie firmy wydobywcze są coraz bardziej chętne do zwiększania swojej aktywności w obliczu rosnących cen tego surowca na globalnym rynku.

Wyhamowanie zwyżek na wykresie cen ropy naftowej

Notowania ropy naftowej WTI– dane dzienne

Wzrosnąć może także produkcja ropy naftowej w Rosji. Mimo że ten kraj przystąpił do porozumienia naftowego OPEC i zobowiązał się do ustalenia limitów produkcji ropy, to najprawdopodobniej nie przedłuży tego zobowiązania na drugą połowę bieżącego roku. Rosjanie nie chcą ustępować już miejsca Amerykanom na globalnym rynku ropy naftowej, zwłaszcza obecnie, gdy notowania tego surowca są wyższe niż jeszcze na przełomie poprzedniego i obecnego roku.

Wielką niewiadomą pozostaje jednak przyszła produkcja ropy naftowej w OPEC. Arabia Saudyjska dotychczas deklarowała zamiar utrzymania limitów wydobycia ropy i może zachęcać do tego inne kraje kartelu na czerwcowym spotkaniu. Niemniej, do tego terminu pozostało jeszcze trochę czasu, a problemy z produkcją ropy w Wenezueli, Iranie oraz Libii mogą skłonić Saudyjczyków do innego podejścia. Na razie jednak można się spodziewać, że OPEC będzie preferował ograniczanie podaży ropy naftowej w obawie przed nagłym wzrostem globalnej produkcji w przypadku całkowitego wycofania się z porozumienia.

Dla cen ropy naftowej może oznaczać to konsolidację notowań w kolejnych tygodniach. Z jednej strony, wiele krajów ogranicza produkcję – ale z drugiej strony, notowania rosły przez ostatni kwartał i dotarły do poziomów, przy których do dalszych wzrostów potrzeba większego impulsu.

Wyhamowanie zwyżek na wykresie cen ropy naftowej

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Dom Maklerski BOŚ SA

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+