Zgarnij zniżkę 40%

Złoty zyskał dzięki słabszemu dolarowi, ale w ograniczonym stopniu

Opublikowano 11.07.2019, 10:09
Zaktualizowano 09.03.2019, 14:30

Wczorajsze wystąpienie szefa FED w Kongresie utwierdziło rynek w tym, że cięcie stóp w końcu lipca o 25 p.b. jest przesądzone –w podobnym tonie utrzymane były zapiski z czerwcowego posiedzenia FOMC. Jednocześnie Jerome Powell umniejszył wczoraj wpływ ostatnich dobrych danych z rynku pracy, twierdząc, że od czasu czerwcowego posiedzenia FOMC skala niepewności w gospodarce nie zmniejszyła się, co pozwoliło rynkom na ponowne rozgrywanie mocniejszego cięcia stóp w końcu lipca – szanse na taki ruch, które jeszcze dwa dni temu były poniżej 10 proc., teraz skoczyły do blisko 30 proc. Niemniej wydaje się wciąż, że cięcie o 50 p.b. byłoby przesadą. Tak czy inaczej wątek ten podbija znaczenie dzisiejszego odczytu inflacji CPI z godz. 14:30 – konsensus zakłada spadek wskaźnika w czerwcu do 1,6 proc. r/r z 1,8 proc. r/r, ale utrzymanie bazowego w rejonie 2,0 proc. r/r. Jeżeli ten wypadłby gorzej, to stworzyłoby to paliwo do dalszych spadków dolara i podbicia na giełdach.

Taniejący dolar wsparł wczoraj złotego – USDPLN cofnął się poniżej 3,80, a EURPLN powrócił poniżej 4,2670-4,2700. Można odnieść wrażenie, że rynki jednak z pewną rezerwą podeszły do wczorajszych słów Powella – w krótkim terminie pojawił się optymizm, ale czy będzie on kontynuowany? Tu ponownie wracamy do wątku relacji USA-Chiny, a przede wszystkim „szykowaniem” się na sezon wyników amerykańskich spółek, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu. W efekcie rynki akcji mogą dyktować w kolejnych dniach globalny sentyment.
Dzisiaj dla złotego poza inflacją CPI w USA z godz. 14:30 ważny będzie też protokół z czerwcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Raczej nie wskaże on na możliwość poluzowania polityki na posiedzeniu w ostatniej dekadzie lipca, ale rynek może uważnie analizować „słowa”, aby doszukać się przesłanek do takiego działania w najbliższych miesiącach. Problemem ECB jest jednak to, że potencjalne cięcie stóp procentowych budzi obawy o kondycję sektora bankowego – tym samym taki ruch musiałby być „łagodzony” przez tzw. różnicowanie stóp procentowych dla poszczególnych instytucji w danych krajach. To nieco skomplikowany mechanizm i budzący pewne kontrowersje. Analogicznie jest z powrotem do skupu aktywów, gdzie konieczne byłyby ustawowe zmiany podwyższające limity maksymalnego zaangażowania banku centralnego.
Na wykresie USDPLN po wczorajszym cofnięciu w dół widać, że będąca oporem linia trendu przy 3,8050 nadal jest respektowana. Niezależnie od rysującej się w tym momencie świecy doji na dziennym ujęciu, korekta spadkowa może być wydłużona na co wskazuje oscylator RSI9, gdzie możemy być świadkami tzw. ruchu powrotnego. Ważny rejon wsparcia to okolice 3,7500-3,7620.

Złoty zyskał dzięki słabszemu dolarowi, ale w ograniczonym stopniu

W przypadku EURPLN opór to rejon 4,2670-4,2700, a wsparcie to rejon dołka z przełomu stycznia i lutego b.r. przy 4,2550.

Złoty zyskał dzięki słabszemu dolarowi, ale w ograniczonym stopniu

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.