Cotygodniowe pytania i odpowiedzi z Clementem #1

Cotygodniowe pytania i odpowiedzi z Clementem #1

O Investing  | 20.03.2019 16:30

Cotygodniowe pytania i odpowiedzi z Clementem #1

Witamy w pierwszym poście nowej cotygodniowej serii, w której nasz starszy analityk Clement Thibault odpowiada na pytania inwestorów. Nawet doświadczeni inwestorzy mogą napotkać pytania, na które nie potrafią udzielić odpowiedzi, a czasami dobrze jest uzyskać fachową poradę.

W tym poście wybraliśmy 3 pytania na temat giełdy, odnoszące się do błędnych przekonań dotyczących kosztów utopionych, najbardziej nudnego aspektu rynku giełdowego oraz sposobu szacowania przyszłych dywidend:

P: Jaki jest najlepszy sposób na uniknięcie błędnych przekonań, dotyczących kosztów utopionych przy inwestowaniu w akcje?

O: Po pierwsze, po prostu świadomość ludzkiej tendencyjności jest dobrym początkiem jej uniknięcia. Zatem, już to rozumiesz.

Po drugie, należy zrozumieć, że straty są częścią inwestycji. Żadne narzędzia nie są doskonałe, straty się zdarzają.

Co prowadzi mnie do trzeciej i najważniejszej kwestii: należy mieć plan radzenia sobie ze stratami.

Każda otwarta pozycja powinna mieć jasno określony cel cenowy i wyraźny pułap strat, na wypadek gdyby analiza okazała się błędna. W ten sposób nigdy nie zastanawiasz się nad kosztami utopionymi – po prostu realizujesz z góry określoną tezę inwestycyjną, a Twoja psychologiczna stronniczość nigdy nie daje o sobie znać.

Łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ponieważ sytuacja ulega zmianie pod względem psychologicznym, gdy w grę wchodzą pieniądze. Ale odkryłem, że celowa praca z planem ze świadomością pułapek i błędnych przekonań minimalizuje psychologiczne błędy, popełniane podczas inwestowania na giełdzie.

Złożony banknot dolarowy

P: Co Twoim zdaniem jest najbardziej nudnym aspektem inwestowania w akcje?

O: Czekanie na coś, aż się wydarzy.

Kiedy już zainwestujesz na giełdzie, niewiele możesz zrobić, aby wpłynąć na swoją pozycję i kierunek działań cenowych. Wystarczy po prostu poczekać i pozwolić rynkowi zrobić to, co do niego należy i sprawdzić, czy Twoja analiza była rzeczywiście prawidłowa. Zajmuje to czas, czasem tygodnie, a czasem miesiące.

Cierpliwość (lub odporność na nudę) jest jedną z najbardziej niedocenianych cech dobrego tradera/inwestora. W większości przypadków ciągłe przenoszenie pieniędzy oraz dokonywanie zmian i korekt prowadzi do gorszych zwrotów.

Umiejętność odsunięcia się na bok i czekania na to, aż rynek przesunie się w preferowanym kierunku po otwarciu pozycji jest „najnudniejszą”, ale bez wątpienia jedną z najważniejszych części.

Dywidenda i dolary

P: Jak oszacowałbyś przyszły wzrost dywidendy z akcji?

O: To trudne. To najważniejsze rzeczy, którym bym się przyjrzał:

  1. Czy spółka regularnie wypłaca dywidendę? Od ilu lat akcje spółki dają dywidendę? Im ten okres jest dłuższy, tym stabilniejsza jest dywidenda.
  2. Czy spółka regularnie zwiększa dywidendę? Wiele z nich ma roczny wzrost, który można ostrożnie ekstrapolować, aby uzyskać wgląd w przyszłość.
  3. Kiedy ostatnio spółka zmniejszyła dywidendę? Jeśli spółka ostatnio obcięła dywidendę, należy zachować szczególną ostrożność, inwestując w nią w celu uzyskania dywidendy.
  4. Czy Zarząd zobowiązał się do wypłaty dywidendy? Pomocna w tym powinna okazać się informacja o zyskach kwartalnych.
  5. Czy firma się rozwija? Rozwój firmy i wzrost dywidendy idą w parze.
  6. Czy końcowy wynik finansowy i wolne przepływy pieniężne są wystarczające, aby pokryć wzrost dywidendy w nadchodzących latach? Spójrz na sprawozdania finansowe, zobacz ile kosztuje firmę dywidenda i czy jest prawdopodobne, że będzie ona nadal wypłacana w przyszłości.

Inwestowanie wymaga czasu i analiz, ale może być bardzo satysfakcjonujące.

Jeśli masz pytania, na które chciałbyś, aby Clement odpowiedział, zostaw je w komentarzach poniżej lub wyślij bezpośrednio do Clementa przez Twittera – @ClemThibault.

Bądź pierwszym komentującym

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+