6 mitów inwestycyjnych, o których MUSISZ zapomnieć

6 mitów inwestycyjnych, o których MUSISZ zapomnieć

O Investing  | 20.03.2019 14:11

6 mitów inwestycyjnych, o których MUSISZ zapomnieć

Nie ma inwestora, który od momentu rozpoczęcia swojej przygody z inwestowaniem nie zetknąłby się z co najmniej jednym mitem inwestycyjnym. Te mity mogą być niewielkie i nie mieć prawie żadnego wpływu na to, jak funkcjonujesz, ale niektóre z nich mogą poważnie przeszkodzić w realizacji dobrych inwestycji, co w dłuższej perspektywie potencjalnie może kosztować sporo pieniędzy. Wspólnie z Clementem Thibault chcemy obalić niektóre z najczęstszych mitów i, jak zakładamy, uratować Cię przed podjęciem złej decyzji w oparciu o błędne informacje.

6 mitów inwestycyjnych, o których MUSISZ zapomnieć

 1. Popularne spółki oznaczają dobre akcje
  Popularność nie gwarantuje sukcesu ani nawet wzrostu. Wiele popularnych spółek to złe akcje, zbyt wysoko wycenione, cieszące się krótką podwyżką cen z powodu przesadnej reklamy itp. Na przykład akcje General Electric były jednymi z najpopularniejszych na rynku, ale w ciągu ostatnich 2 lat straciły ponad 66% swojej wartości.

 2. Opłaty inwestycyjne są nieistotne
  Nie są – naprawdę stanowią znaczną kwotę. Na początku możesz nie czuć, że są wysokie, ale z biegiem czasu opłaty mogą kosztować tysiące dolarów. Różnica pomiędzy 1% a 3% opłat rocznych obliczanych dla początkowej kwoty 100 000 dolarów przy stopie wzrostu 7% w ciągu 30 lat wynosi 305 257 dolarów w porównaniu z 563 079 dolarami. To są 257 822 dolary, które straciłeś, lub prawie połowa Twojego zysku.

 3. Istnieje coś takiego jak „inwestycja bez ryzyka” lub „gwarantowane zwroty”
  Jeśli ktoś zaproponuje Ci „inwestycję bez ryzyka”, bierz nogi za pas. Wszelkie inwestycje niosą za sobą pewien rodzaj ryzyka, a tylko oszuści złożą Ci tak wątpliwą obietnicę. Jeśli chcesz zminimalizować swoje ryzyko, zainwestuj czas w ocenę ryzyka i zawsze miej strategię wyjścia. To samo dotyczy „gwarantowanych zwrotów” – nikt nie zna przyszłości i dlatego nie może zagwarantować zwrotu. Dobrą praktyczną zasadą jest – „Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe, to zwykle nie jest prawdziwe”.

 4. Jesteś za młody/za stary, aby rozpocząć inwestowanie
  Jeśli uważasz „Mam 40 lat, jestem za stary, żeby zacząć inwestować”, lub „Mam tylko 20 lat, mam czas” – jesteś w błędzie. Możesz zacząć inwestować w każdym wieku, o ile posiadasz kapitał. Choć prawdą jest, że im wcześniej dostaniesz się do środka, tym większe masz szanse, aby osiągnąć przyzwoite zyski, to Twoje ryzyko jest także większe. Nie pozwól, aby wiek był barierą. Po prostu upewnij się, że zachowujesz należytą staranność.

 5. Analiza i badania są najważniejsze
  Tak, są naprawdę ważne, ale wiesz, co jest ważniejsze od nich? Zarządzanie ryzykiem! Dopilnuj, aby żadna Twoja pojedyncza pozycja nie zrujnowała Twojego portfela, miej strategię wyjścia dla każdej pozycji i bądź na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku.

 6. Inwestowanie wymaga dużych pieniędzy
  Wcale nie. Odsetki z ponad 40 lat mogą z każdego uczynić bogatego człowieka! Jeśli zainwestowałeś 225 dolarów w 10 udziałów firmy McDonalds w 1965 roku, to dziś posiadasz akcje o wartości 1,36 miliona dolarów. Jeśli kupiłeś akcje firmy Starbucks o wartości 1 700 dolarów w 1992 roku, to dziś posiadasz około 429 000 dolarów w akcjach.

Jakie inne mity inwestycyjne powinni poznać ludzie, aby ich uniknąć? Daj nam znać w komentarzach.

Bądź pierwszym komentującym

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+