Zgarnij zniżkę 40%

Dynamika sprzedaży detalicznej w IV kw. może się utrzymać, ale będzie wyhamowywać w 2019 r. (opinia)

Opublikowano 22.11.2018, 11:40
Zaktualizowano 22.11.2018, 11:50
© Reuters.  Dynamika sprzedaży detalicznej w IV kw. może się utrzymać, ale będzie wyhamowywać w 2019 r. (opinia)

(PAP) Dynamika sprzedaży detalicznej w IV kwartale może się utrzymać ze względu na zbliżające się święta - oceniają analitycy. Dodają, że średnioterminowo wzrost sprzedaży detalicznej będzie na niższym poziomie przez wyhamowanie zatrudnienia i wolniejszy wzrost funduszu płac.

BANK MILLENIUM (E-MAIL):

"Dane te potwierdzają nadal dobrą koniunkturę w handlu detalicznym, czemu sprzyja sytuacja na rynku pracy i korzystne nastroje gospodarstw domowych. Dane wrześniowe, silne zaburzone przez zniżkę sprzedaży aut, nie sygnalizują więc spadku skłonności do konsumpcji. Tym bardziej, że odbicie sprzedaży dóbr trwałego użytku, w tym m.in. mebli i sprzętu AGD potwierdzają dobrą sytuację dochodową gospodarstw domowych oraz ich optymistyczne oczekiwania co do ich zdolności finansowych"

"Dane te sygnalizują, że konsumpcja gospodarstw domowych w IV kwartale nadal będzie solidna. W 2019 roku będzie ona nadal rosła w tempie wyższym niż średnia wieloletnia, aczkolwiek jej dynamika będzie stopniowo wyhamowywać, podobnie jak sprzedaży detalicznej"

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (E-MAIL):

"Mniejsza liczba dni handlowych może przełożyć się na niższy wzrost sprzedaży detalicznej w listopadzie i grudniu, ale z drugiej strony zbliżające się święta Bożego Narodzenia, tj. najbardziej gorący okres w handlu, może efekt ten całkowicie zniwelować. Na razie dane dotyczące sprzedaży detalicznej wskazują, że konsumpcja w Polsce ma się dobrze i że wciąż jest to główna siła napędowa gospodarki. Do ograniczenia wydatków przez gospodarstwa domowe, ze względu na pozytywnie ocenianą przez nie swoją sytuację finansową, i ogólnie dobre nastroje, raczej w najbliższych miesiącach nie dojdzie"

"Po opublikowanych ostatnio lepszych od oczekiwań październikowych danych dotyczących płac w sektorze przedsiębiorstw, produkcji sprzedanej przemysłu i produkcji budowlano-montażowej, również wyniki sprzedaży detalicznej okazały się sporo wyższe od prognoz. Pozytywny wpływ na nie miała m.in. większa o 2 liczba dni handlowych w stosunku do września, co odzwierciedla w szczególności wysoka dynamika miesięczna (wzrost o 7.4 proc.). Niewątpliwie jednym z czynników było także silne odbicie, po trzech miesiącach spadków, sprzedaży samochodów (wzrost aż o 20.9 proc. mdm), co spowodowane było wejściem w życie z dniem 1.09 br. nowej procedury pomiarowej zużycia paliwa i emisji spalin (WLTP)"

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

PIOTR PIĘKOŚ, PKO BP (WA:PKO) (E-MAIL):

Istotne przyspieszenie zanotował wzrost sprzedaży samochodów (9,7 proc. rdr), na co wpływ z jednej strony miał pozytywny efekt kalendarza, zaś z drugiej wygasanie negatywnego efektu przyspieszonej sprzedaży w sierpniu w związku z wrześniowym wejściem w życie nowych norm emisji spalin. Powrót do dodatnich poziomów po ujemnym odczycie za wrzesień zanotowała sprzedaż żywności (1,5 proc. rdr). Warto zwrócić uwagę na solidny odczyt wzrostu w kategorii „meble, RTV i AGD” (7,5 proc. rdr) po najsłabszym od długiego czasu odczycie za wrzesień (2,8 proc. rdr) – sugeruje to, że nastroje konsumenckie nie pogarszają się na razie istotnie, co mógł sugerować odczyt wrześniowy"

"Niemniej jednak spodziewamy się, że w średnim terminie euforia konsumencka będzie stopniowo wygasać ze względu na wyhamowywanie wzrostu zatrudnienia i w konsekwencji wolniejszy wzrost funduszu płac, co osłabi wsparcie dla siły nabywczej konsumentów"

JAKUB RYBACKI, ING BANK ŚLĄSKI (E-MAIL):

"Popyt na dobra trwałe utrzymał się na stosunkowo wysokim poziomie, choć niższym niż miało to miejsce w poprzednich kwartałach. (...) Badania sytuacji gospodarczej gospodarstw domowych prowadzone przez GUS sugerują dalsze spowolnienie w kolejnych miesiącach – oceny planowanych zakupów obniżyły się, konsumenci raportują także mniej optymistyczną ocenę własnych oszczędności oraz wyższe obawy o utratę miejsc pracy"

"W efekcie prognozujemy stopniowe osłabienie dynamiki konsumpcji prywatnej z 4,9 proc. rdr w II kwartale 2018 roku do 4,3 proc. w IV kwartale oraz 3,6 proc. w 2019 roku. Wydatki konsumpcyjne dalej pozostaną jednak głównym źródłem wzrostu PKB w kolejnych kwartałach"

URSZULA KRYŃSKA, PKO BP:

"Takie nagłe przyspieszenie i odczyt wyższy od oczekiwań wynika głównie ze sprzedaży samochodów, która wzrosła o prawie 10 proc. po tym jak w ubiegłym miesiącu spadła. Tu się dzieją ciekawe rzeczy, bo przed wprowadzeniem nowych norm emisyjnych dystrybutorzy kupili dużo samochodów, które stoją na placach i teraz są sprzedawane. Widzimy też przyspieszenie sprzedaży odzieży ze względu na bardziej sprzyjające czynniki pogodowe. Prasa, książki - trochę większa sprzedaż; podobnie w kategoriach meble, RTV, AGD. Generalnie dane pokazują, że dynamika konsumpcji jest silna"

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

*********************************

Jak podał GUS, sprzedaż detaliczna w październiku 2018 r. wzrosła o 9,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,4 proc.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej rdr o 7,4 proc. i wzrost mdm o 4,6 proc.

Sprzedaż detaliczna realnie rdr wzrosła o 7,8 proc.(PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.