Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Leasing zagraniczny nie jest częstym zjawiskiem w Polsce - kancelaria Wolf Theiss

Opublikowano 18.09.2018, 13:30
Zaktualizowano 18.09.2018, 13:40
© Reuters.  Leasing zagraniczny nie jest częstym zjawiskiem w Polsce - kancelaria Wolf Theiss

© Reuters. Leasing zagraniczny nie jest częstym zjawiskiem w Polsce - kancelaria Wolf Theiss

(PAP) Leasing zagraniczny nie jest częstym zjawiskiem w Polsce, a bywa stosowany m.in. przy dużych projektach infrastrukturalnych - ocenia Anna Sękowska, doradca podatkowy z kancelarii Wolf Theiss. Dodała, że uregulowania takich transakcji nakładają na krajowego leasingobiorcę dodatkowe obowiązki i ryzyka.

"Leasing zagraniczny nie jest częstym zjawiskiem w Polsce. Jest on spotykany w przypadku dużych projektów infrastrukturalnych, w których jeden z członków konsorcjum leasinguje sprzęt z zagranicy. Zdarza się również, że polscy przedsiębiorcy leasingują samoloty korzystając z oferty zagranicznej firmy leasingowej" – napisała Sękowska w komentarzu przesłanym PAP Biznes.

Prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji po wrześniowym posiedzeniu RPP zwrócił uwagę, że sprawozdawczość dotycząca leasingu w odniesieniu do mierzenia inwestycji może być nieadekwatna i zaniżać ich wartość w gospodarce. Dodał, że w analizach NBP brał pod uwagę rolę leasingu zagranicznego w finansowaniu nakładów przedsiębiorstw, nie podał jednak szczegółów.

Sękowska poinformowała, że uregulowania dotyczące transakcji leasingu zagranicznego nakładają na krajowego leasingobiorcę dodatkowe obowiązki i ryzyka.

"Zapłata przez polskiego przedsiębiorcę należności z tytułu leasingu urządzenia przemysłowego (w tym także samochodu osobowego), handlowego lub naukowego na rzecz zagranicznego leasingodawcy wiąże się najczęściej z obowiązkiem poboru podatku (tzw. podatek u źródła). Stawka takiego podatku to 20 proc. Kwota podatku powinna zostać przez polskiego leasingobiorcę potrącona z wypłacanych należności i w kolejnym miesiącu wpłacona do właściwego urzędu skarbowego. Dodatkowo, leasingobiorca musi sporządzić roczną informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku i przekazać taką informację zarówno do polskiego urzędu skarbowego jak i zagranicznemu leasingodawcy" - napisała Sękowska.

Dodała, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę z innymi krajami przewidują obniżone stawki podatku (5 proc. lub 10 proc.) lub wyłączają opłaty leasingowe z kategorii należności licencyjnych objętych podatkiem u źródła.

"Jednak, aby móc zastosować obniżoną stawkę lub nie pobrać podatku w ogóle, polski leasingobiorca musi posiadać aktualny certyfikat rezydencji podatkowej leasingodawcy" - napisała.

"Z leasingiem zagranicznym wiążą się więc po stronie polskiego leasingobiorcy dodatkowe obowiązki administracyjne i ryzyko nieprawidłowego rozliczenia podatku. Leasingodawca musi się zaś liczyć z faktem, że jego należność może zostać pomniejszona o polski podatek. Podatek taki płatny jest od kwoty wypłacanej należności, a zatem od przychodu bez uwzględniania kosztów. Podatek w Polsce trzeba więc będzie zapłacić także w przypadku gdy działalność zagranicznego leasingodawcy przynosi straty" - dodała. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.