Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Produkcja wyższa od oczekiwań mimo spowolnienia u partnerów handlowych Polski (opinia)

Opublikowano 20.03.2019, 11:00
Zaktualizowano 20.03.2019, 12:46
© Reuters.  Produkcja wyższa od oczekiwań mimo spowolnienia u partnerów handlowych Polski (opinia)

(PAP) Wzrost produkcji przemysłowej w lutym okazał się wyższy od konsensusu mimo spowolnienia u partnerów handlowych Polski - oceniają ekonomiści. Dodają, że dynamika produkcji w II kwartale może spowolnić.

PIOTR PIĘKOŚ, PEKAO (e-mail)

"Dzisiejsze dane wskazują na utrzymywanie się wysokiej aktywności w sektorze przemysłowym mimo sygnałów spowolnienia u głównych partnerów handlowych Polski. Nie powinny mieć one jednak większego wpływu na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę utrzymujące się łagodne nastawienie większości członków RPP wspierane przez cały czas przez umiarkowany poziom inflacji konsumenckiej, podtrzymujemy oczekiwanie kontynuacji długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza. W scenariuszu bazowym zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do końca 2020 r. (stopa referencyjna: 1,50 proc.)."

JAKUB RYBACKI, ING BANK ŚLĄSKI (e-mail)

"Silna dynamika jest zasługą przetwórstwa oraz górnictwa, w odróżnieniu od poprzednich miesięcy kontrybucja sektora energetycznego była bardzo niska (z 1,3 do 0,2 pkt. proc).

Sytuacja w sektorach eksportowych pozostała bardzo dobra – GUS wskazuje m.in. na silną dynamikę wzrostu produkcji sprzętu transportowego (20,5 proc.), urządzeń elektrycznych (13,8 proc.), czy komputerów i elektroniki (12,6 proc.). Wysoki wzrost odnotował także sektor motoryzacyjny, co sugeruje odbicie zamówień z Niemiec. Dobre wyniki przetwórstwa wsparł także popyt krajowy - dynamika produkcji dóbr konsumpcyjnych zarówno trwałych (4,5 proc.) i nietrwałych (5,4 proc.) była wyższa niż w IV kwartale 2018 r.

Prognozujemy, że w drugim kwartale dynamika produkcji przemysłowej spowolni do ok. 4 proc. rdr. Spadki będą miały delikatny charakter – małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż raportują bardzo wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych. Spowolnienie będzie miało także charakter krótkotrwały. W drugiej połowie roku, popyt krajowy zwiększą programy fiskalne rządu. W efekcie w całym 2019 dynamika PKB spadnie nieznacznie z 5,1 proc. do 4 proc. rdr."

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (e-mail)

"Po tym, jak znacznie lepszy od oczekiwań okazał się styczniowy wynik produkcji przemysłowej, również luty okazał się sporym pozytywnym zaskoczeniem. Dynamikę produkcji przemysłowej w okolicach 7,0 proc. rdr postrzegać należy jako bardzo wysoką, tym bardziej że w otoczeniu Polski coraz bardziej wyraźne są oznaki pogorszenia koniunktury. (...)

Polski przemysł wspiera niezaprzeczalnie wciąż silny popyt wewnętrzny. Najbliższe miesiące to okres przygotowań do świąt wielkanocnych, a zatem będzie to także czynnik pozytywnie oddziałujący na produkcję przemysłową. Z kolei w następnych miesiącach dodatkowe transfery socjalne (w tym roku rzędu 20 mld zł) napędzać powinny konsumpcję, która także podtrzymywać będzie wyniki przemysłu.

Po dwóch miesiącach pierwszego kwartału br. widać, że tempo wzrostu produkcji przemysłowej jest nawet wyższe od tempa zanotowanego po dwóch miesiącach czwartego kwartału 2018 r. (...), co sugeruje, że wkład tego sektora we wzrost PKB pozostaje solidny. Jednocześnie znacznie mniejszy wkład będzie miało najprawdopodobniej budownictwo (...), co summa summarum przełoży się na spadek dynamiki PKB w pierwszym kwartale br., ale prawdopodobnie tylko nieznacznie poniżej 5,0 proc. rdr. W całym 2019 roku PKB ma szanse wzrosnąć – wg moich prognoz – o 4,5 proc."

Produkcja przemysłowa w lutym 2019 r. wzrosła o 6,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w lutym rdr o 4,5 proc., a mdm spadku o 3,1 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rdr wzrosła o 6,5 proc., a mdm wzrosła o 1,7 proc.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w lutym i styczniu 2019 r.:

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

luty luty styczeń styczeń
rdr mdm rdr mdm
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 6,9 -1,5 6,1 7,4
górnictwo i wydobywanie 16,5 15,2 0,8 -11,7
przetwórstwo przemysłowe 7,0 -0,9 5,3 7,8
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę 2,6 -11,2 15,1 12
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 9,8 0,7 7,2 -3,5
(PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.