DZIEŃ NA FX/FI: PLN nie powinien się już bardziej osłabiać; wzrost rentowności przejściowy

DZIEŃ NA FX/FI: PLN nie powinien się już bardziej osłabiać; wzrost rentowności przejściowy

PAP  | 12.02.2019 10:20

DZIEŃ NA FX/FI: PLN nie powinien się już bardziej osłabiać; wzrost rentowności przejściowy

(PAP) Osłabienie złotego powinno wyhamować w pobliżu poziomu 4,23 za euro - oceniają ekonomiści. Dodają, że wzrost rentowności polskich obligacji w ślad za amerykańskimi benchmarkami nie będzie znaczący ani trwały. Dla krajowych aktywów kluczowe będą czynniki globalne, takie jak rozmowy handlowe USA-Chiny.

"Niepewne doniesienia o postępach w negocjacjach handlowych USA powinny przynajmniej zatrzymać osłabienie walut rynków wschodzących. Kurs EUR/PLN powinien wyhamować wzrost już w obecnych okolicach (4,32). W razie dalszej ekskalacji napięć prawdopodobnie wzrośnie on do górnej granicy obecnej konsolidacji (4,35). Korelacja złotego z dolarem powinna pozostać w najbliższych dniach istotna (mocny dolar -> słaby złoty)" - napisano w raporcie ING Banku Śląskiego (WA:INGP).

Przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin w czwartek i piątek spotkają się w Pekinie z urzędnikami z Chin, by dyskutować o relacjach handlowych.

USA i Chiny mają czas do 1 marca na rozwiązanie w sprawie handlu. W przeciwnym wypadku USA podwyższą cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.

Doradca Białego Domu Kellyanne Conway poinformowała, że Donald Trump chce spotkać się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem "wkrótce". "Ten prezydent chce umowy. Chce, żeby było uczciwie dla Amerykanów, amerykańskich pracowników i amerykańskich interesów" - powiedziała Conway w Fox News w poniedziałek. Tymczasem strona chińska ocenia, że USA wysuwają przeciwko Chinom "nieuzasadnione oskarżenia".

RYNEK DŁUGU

"Na krajowym rynku długu po niskim (w rentownościach) piątkowym zamknięciu, poniedziałek przyniósł lekkie odreagowanie. Ze względu na przecenę UST może być ono kontynuowane również dzisiaj rano. Nie oczekujemy jednak znaczącej skali ruchu rentowności w górę i zapewne będzie on miał przejściowy charakter" - napisano w biuletynie BGK.

"Polskie obligacje w ostatnich dniach relatywnie słabo reagowały na umocnienie UST, tak więc korekta cen amerykańskich obligacji również nie powinna się istotnie przełożyć na położenie krzywej. Ponadto wciąż będą oddziaływać czynniki sprzyjające cenom SPW, zarówno zewnętrzne (niepewność dotycząca wyników negocjacji handlowych), jak i krajowe (oczekiwania na niski odczyt inflacji CPI)" - dodano.

W nocy w Kongresie USA negocjatorzy osiągnęli porozumienie, które pozwoli uniknąć kolejnego shutdownu, czyli częściowego zamknięcia instytucji federalnych.

W czwartek GUS opublikuje szybki szacunek PKB w IV kwartale, zaś w piątek podany zostanie styczniowy odczyt inflacji. Konsensus PAP zakłada, że wzrost gospodarczy w IV kwartale spowolnił do 4,8 proc. rdr z 5,1 proc., zaś inflacja w styczniu spadła do 0,9 proc. rdr z 1,1 proc. w grudniu.

wtorek poniedziałek poniedziałek
10.00 16.35 9.40
EUR/PLN 4,3277 4,3226 4,3137
USD/PLN 3,8416 3,8308 3,8129
CHF/PLN 3,8170 3,8159 3,8102
EUR/USD 1,1266 1,1284 1,1314
PS0421 1,53 1,54 1,53
PS0424 2,18 2,18 2,16
WS0428 2,73 2,72 2,72

(PAP Biznes)

Ważne fakty

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+