Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

TYDZIEŃ W KRAJU: Dane makro z NBP i GUS, a także długi weekend

Opublikowano 17.06.2019, 06:35
Zaktualizowano 17.06.2019, 06:41
© Reuters.  TYDZIEŃ W KRAJU: Dane makro z NBP i GUS, a także długi weekend

(PAP) Skrócony z powodu Bożego Ciała i długiego weekendu tydzień nie powinien przynieść znaczących wydarzeń poza publikacją kilku danych makroekonomicznych, ale eksperci zalecają ostrożność, gdyż w sytuacji zmniejszonej płynności ruchy na złotym czy długu mogą być silniejsze niż zazwyczaj.

W poniedziałek Narodowy Bank Polski przedstawi raport o inflacji bazowej w maju,. W środę szereg danych o wynagrodzeniach i zatrudnieniu przedstawi Główny Urząd Statystyczny. W piątek rynek pozna dane o cenach produkcji i dynamice produkcji sprzedanej przemysłu w maju.

"Sądzimy, że utrzymujące się napięcia w światowej polityce będą w dalszym ciągu przekładać się na agresywne wyceny obniżek stóp w USA, co powinno w krótkim terminie pomagać w lekkich zniżkach kursu EURPLN" - napisali ekonomiści Santander (MC:SAN) Bank Polska.

Ich zdaniem zahamowaniu tego procesu może sprzyjać planowana na przełom tego i następnego tygodnia publikacja danych Ifo i wstępnych PMI dla Europy.

"W perspektywie dwóch tygodni złoty może nieco stracić w reakcji na dalszą eskalację napięć geopolitycznych, gdyby wypowiedziom polityków towarzyszyły lepsze dane o wydatkach i dochodach amerykańskich konsumentów" - napisali.

W kraju na przestrzeni najbliższych dwóch tygodni zobaczymy dane o sprzedaży detalicznej, z rynku pracy, produkcji przemysłowej i jej cenach.

NBP opublikuje majową inflację bazową i minutes z ostatniego posiedzenia RPP.

"Naszym zdaniem krajowe wydarzenia nie wzbudzą większego zainteresowania rynków. Wyjątkiem mogą być dane o wykonaniu budżetu (o ile zostaną opublikowane), które mogą mieć pozytywny wpływ na dług" - napisali eksperci Santander Bank Polska.

Analityk DM BOŚ Marek Rogalski zwraca uwagę, że w środę wieczorem odbędzie się konferencja prasowa po posiedzeniu Fed, a w Polsce w czwartek jest Boże Ciało, a w piątek płynność będzie niewielka.

"Może to prowadzić do nieoczekiwanych, krótkoterminowych ruchów wynikających z mankamentu niskiej płynności rynku" - ocenia Rogalski.

******************

UBIEGŁY TYDZIEŃ

W ubiegłym tygodniu główne indeksy warszwskiej giełdy kontynuowały wzrosty, chociaż już nie tak mocne jak w dwóch poprzednich tygodniach. WIG20 zyskał w skali 0,26 proc., WIG wzrósł 0,41 proc., a mWIG40 zwyżkował 0,70 proc. Dla porównania DAX wzrósł o 1,20 proc., FTSE 100 zyskał 0,19 proc., a węgierski BUX stracił 1 proc

Złoty w ubiegłym tygodniu umocnił się wobec euro o 0,2 proc., a do dolara osłabił o 0,4 proc.

Rentowność polskich 2-letnich obligacji spadła o 5 punkty bazowe, 5-letnich nie zmieniła się, a 10-letnich poszła w dół o 7 pb.

W Polsce ostateczne dane na temat inflacji CPI w maju wskazały na odczyt 2,4 proc. r/r wobec szacowanych wcześniej 2,3 proc. r/r. Ceny są podbijane przez żywność i napoje bezalkoholowe, które odnotowały dynamikę wzrostu 5 proc. r/r.

Stopy proc. pozostaną w 2019 roku bez zmian, a w 2020 r. będą warunki do podwyżek, raczej wcześniej niż później - powiedział w piątek dziennikarzom członek RPP Jerzy Osiatyński.

Jego zdaniem inflacja będzie przyspieszać, ale utrzyma się w granicach celu inflacyjnego. Osiatyński zauważa lekkie odkotwiczanie oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.