Ropa WTI odrabia starty po publikacji raportu o zapasach w USA

Ropa WTI odrabia starty po publikacji raportu o zapasach w USA

Investing.com  | 16.05.2018 16:38

Zapasy naftowe w USA spadły o 1,404 mln wobec prognoz na ich przyrost o 0,763 mln

Investing.com - W środę amerykańska ropa WTI odrabia wcześniejsze straty, po tym jak najnowsze dane wykazały, że zapasy ropy w USA zmniejszyły się w zeszłym tygodniu, bardziej niż oczekiwano.

Kontrakty terminowe na amerykańską ropę West Texas Intermediate, z dostawami zaplanowanymi w lipcu, odnotowują obniżenie o 25 centów (0,3%), do poziomu 71,06 USD za baryłkę, do godziny 16:32, w porównaniu do 70,78 USD, przed raportem.

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) podała w swoim cotygodniowym raporcie, że zapasy ropy zmniejszyły się o 1,404 mln baryłek, w tygodniu zakończonym 11 maja.

Analitycy rynkowi spodziewali się ich wzrostu o 0,763 mln baryłek, podczas gdy Amerykański Instytut Naftowy, we wtorek poinformował o ich zwiększeniu o 4,845 mln baryłek.

Według danych EIA, wielkość dostaw w Cushing, w stanie Oklahoma – kluczowym punkcie dostaw ropy notowanej na nowojorskiej giełdzie towarowej (NYMEX) – zwiększyła się w ubiegłym tygodniu 0,053 mln baryłek. Amerykańskie zapasy ropy naftowej ogółem sięgnęły pułapu 432,4 mln baryłek w ostatnim tygodniu, co według EIA stanowi dolną połowę przeciętnego zakresu dla obecnej pory roku.

Raport wykazał również, że zapasy benzyny obniżyły się o 3,790 mln baryłek, wobec oczekiwań na ich wzrost o 1,421 mln baryłek, podczas gdy zapasy destylatów spadły o 0,092 mln baryłek , w porównaniu do prognoz na ich zmniejszenie o 2,155 milionów.

Tymczasem kontrakty terminowe na ropę typu Brent, z dostawami zaplanowanymi w lipcu, spadły o 5 centów (0,1%), do pułapu 78,38 USD, do godziny 16:37, w porównaniu do 77,85 USD, rejestrowanego przed sprawozdaniem.

Tymczasem różnica cenowa pomiędzy Brent a WTI wynosi obecnie 7,15 USD za baryłkę, w porównaniu do 7,12 USD, zanotowanego na wtorkowym zamknięciu sesji.

Dane dotyczące zapasów naftowych zostały opublikowane po wydaniu raportu przez Międzynarodową Agencję Informacji Energetycznej (IEA). IEA obniżyła prognozę światowego popytu z 1,5 do 1,4 mln b/d, ze względu na wzrosty cen. Oczekiwania na przywrócenie amerykańskich sankcji wobec Iranu, będącego członkiem OPEC, przyczyniły się do wzrostu cen ropy, podczas gdy rynek powinien się zacieśniać przez resztę roku, jak podała agencja.

Inwestorzy nadal wyceniają wpływ decyzji prezydenta - Donalda Trumpa, o wycofaniu z porozumienia nuklearnego z Iranem, podjętej na początku tego miesiąca.

Mogłoby to doprowadzić do zacieśnienia światowych zapasów naftowych, ponieważ utrudni Iranowi eksport ropy.

Iran, który jest kluczowym producentem ropy naftowej na Bliskim Wschodzie i członkiem OPEC, powrócił do roli ważnego eksportera ropy naftowej w styczniu 2016 roku, kiedy międzynarodowe sankcje wobec Teheranu zostały zniesione w zamian za ograniczenie irańskiego programu nuklearnego.

Ważne fakty

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+