DZIEŃ NA GPW: Początek środowej sesji może przynieść zniżki, po dużych spadkach w USA

DZIEŃ NA GPW: Początek środowej sesji może przynieść zniżki, po dużych spadkach w USA

PAP  | 05.12.2018 08:50

DZIEŃ NA GPW: Początek środowej sesji może przynieść zniżki, po dużych spadkach w USA

(PAP) Środowa sesja na warszawskim parkiecie może rozpocząć się od zniżek, po dużych spadkach na Wall Street z powodu nasilających się obaw o stan amerykańskiej gospodarki, co ma odzwierciedlenie m.in. na rynku długu.

"Najniższy od czasu ostatniego wielkiego kryzysu finansowego spread pomiędzy rentownościami dziesięcioletnich a dwuletnich obligacji skarbowych USA przywrócił obawy względem odwrócenia się krzywej dochodowości (do którego doszło w ostatnich dniach w wybranych segmentach), co przełożyło się na znaczącą wyprzedaż amerykańskich akcji (S&P 500 -3,24 proc.)" - napisali analitycy BM BGŻ BNP Paribas (PA:BNPP).

"Jednym z najbardziej dotkniętych sektorów były banki. Bank of America, Morgan Stanley (NYSE:MS) i Citigroup straciły ponad 4 proc. To wpłynęło na nastroje w Azji, gdzie również dominowali sprzedający. Pomimo wczorajszej siły warszawskiego parkietu, biorąc pod uwagę dodatkowo aprecjonującego względem złotówki amerykańskiego dolara, w pierwszych godzinach sesji należy spodziewać się w dniu dzisiejszym przewagi podaży" - dodali.

W środę rynki finansowe w USA będą nieczynne z powodu narodowego dnia żałoby - na cześć zmarłego byłego prezydenta USA George'a HW Busha.

Około godz. 8.30 kontrakty na Euro Stoxx 50 spadały o 1,036 proc., na FTSE 100 - w dół o 0,946 proc., na CAC 40 - spadały o 1,009 proc., a na DAX - traciły 1,103 proc.

Wtorek na Wall Street przyniósł duże spadki. Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 3,10 proc., S&P 500 spadł o 3,24 proc., a Nasdaq Comp (WA:CMP). poszedł w dół o 3,80 proc.

Ostre spadki większość analityków tłumaczy obawami rynku, że amerykańska gospodarka powoli staje na skraju recesji. Świadczyć o tym mają zarówno ostatnie słabsze dane makroekonomiczne i odczyty wskaźników nastrojów, jak i sytuacja na rynku długu.

Na rynku długu w centrum uwagi znajduje się pierwsze od 2007 r. odwrócenie krzywej rentowności w niektórych segmentach na jej krótkim końcu. W poniedziałek spread między rentownościami 3- i 5-letnich Treasuries, a następnie 2- i 5-letnich spadł poniżej zera i utrzymuje się pod kreską również we wtorek. Z kolei rentowność 3-miesięcznych bonów skarbowych USA kontynuuje marsz w górę do poziomów nienotowanych od początku 2008 r., 2,41 proc.

Odwrócenie krzywej rentowności oznacza, że rynek oczekuje w przyszłości spadku stóp procentowych w stosunku do obecnych poziomów, a to mogłoby nastąpić wtedy, gdyby w gospodarce doszło do recesji. Analitycy wskazują jednak, że ważniejszym sygnałem ewentualnego wystąpienia recesji niż odwrócenie kilku segmentów krótkiego końca krzywej rentowności byłoby ujemne nachylenie krzywej w kluczowym segmencie 2-10 lat, do czego jeszcze nie doszło.

Negatywnie zakończyły się sesje w Azji, gdzie w Japonii indeks Nikkei 225 stracił 0,53 proc. W Chinach wskaźnik SCI w dół o 0,55 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zniżką o 1,68 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na minusie o 0,67 proc. W Indiach indeks Sensex spada o 0,61 proc.

WIG20 na wtorkowym zamknięciu wzrósł o 0,67 proc. do 2.344,91 pkt. mWIG40 zwyżkował o 0,72 proc. do 4.030,97 pkt., przedłużając wzrostową serię do sześciu sesji. Indeks zyskał w tym czasie 5,5 proc. i jest najwyżej od 8 października. sWIG80 poszedł w górę o 0,32 proc. do 10.998,14 pkt., a WIG zyskał 0,65 proc. do 59.558,44 pkt. (PAP Biznes)

Ważne fakty

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+