DZIEŃ NA GPW: Zmalały szanse na kontynuację wzrostu WIG20

DZIEŃ NA GPW: Zmalały szanse na kontynuację wzrostu WIG20

PAP  | 08.02.2019 08:50

DZIEŃ NA GPW: Zmalały szanse na kontynuację wzrostu WIG20

(PAP) Jeszcze jest za wcześnie, aby definitywnie przekreślać możliwość kontynuacji wzrostu przez WIG20, ale szanse na to w najbliższych sesjach zmalały - ocenia Przemysław Smoliński, analityk DM PKO BP (WA:PKO).

"Jeszcze przedwczoraj indeks WIG20 testował ostatnie lokalne maksimum z końca grudnia, ale czwartkowa sesja niestety przyniosła dosyć silny spadek, a na wykresie pojawiła się długa, czarna świeca, która nie wygląda optymistycznie" - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Przemysław Smoliński, analityk DM PKO BP.

"Jeszcze może jest zbyt wcześnie, aby definitywnie przekreślać możliwość kontynuacji wzrostu, ale na pewno szanse na to w najbliższych sesjach nieco zmalały" - dodał.

Analityk wskazał, że do dalszych wzrostów potrzebne jest przełamanie poziomu 2.421 pkt.

"Jeżeli mielibyśmy mówić o kontynuacji ruchu wzrostowego z wcześniejszych tygodni, a nawet miesięcy, to indeks musiałby przełamać poziom 2.421 pkt." - powiedział Smoliński.

"Z kolei pierwszym niepokojącym sygnałem, sugerującym odwrócenie tendencji i powrót spadków, byłoby zejście poniżej 2.345 pkt." - dodał.

WIG20 zakończył czwartkową sesję mocnym spadkiem, a nastroje na rynkach pogorszyły się po publikacji przez Komisję Europejską nowych, niższych niż poprzednio, prognoz dla europejskiej gospodarki.

WIG20 spadł na zamknięciu o 1,78 proc. do 2.371,33 pkt. mWIG40 zniżkował o 0,85 proc. do 4.115,91 pkt., sWIG80 poszedł w dół o 0,48 proc. do 11.389,90 pkt., a WIG stracił 1,46 proc. od 60.422,38 pkt.

W czwartek na Wall Street indeksy zanotowały największe spadki od dwóch tygodni, gdyż inwestorzy zareagowali nerwowo na informacje, że rozmowy o porozumieniu handlowym między USA a Chinami nie idą dobrze, a prezydent Donald Trump nie spotka się z prezydentem Xi Jinpingiem przed 1 marca.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,87 proc., do 25.169,53 kt. S&P 500 spadł 0,94 proc. i wyniósł 2.706,05 pkt. Nasdaq Comp (WA:CMP). poszedł w dół 1,18 proc. do 7.288,35 pkt.

Na giełdach w Azji również spadki. W Japonii indeks Nikkei 225 stracił 2,01 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze spadkiem o 0,34 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI ze zniżką o 1,21 proc. W Indiach indeks Sensex traci 0,61 proc.

Około godz. 8.30 w piątek kontrakty na Euro Stoxx 50 zniżkują o 0,032 proc., FTSE 100 - w dół o 0,078 proc., a na DAX spadają o 0,145 proc., na CAC 40 - zwyżkują o 0,201 proc. W USA kontrakty zniżkują po 0,3-0,4 proc.

Po czwartkowej sesji Cyfrowy Polsat podał, że Zygmunt Solorz zaproponował zmianę polityki dywidendowej i chce, aby przez najbliższe trzy lata wypłacono akcjonariuszom łącznie co najmniej około 1,8 mld zł dywidendy, czyli ok. 0,93 zł na akcję. W 2018 roku Cyfrowy Polsat nie wypłacił dywidendy.

Federalny Urząd Statystyczny poinformował przed piątkową sesją, że eksport Niemiec wzrósł w grudniu 2018 roku o 1,5 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 0,3 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4 proc.

Na piątek na godz. 8.45 zaplanowano też publikację danych o produkcji przemysłowej we Francji za grudzień 2018 roku. (PAP Biznes)

Ważne fakty

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+

Pobierz aplikację

Więcej wiadomości rynkowych, więcej powiadomień, więcej sposobów dostosowania listy obserwowanych aktywów tylko w aplikacji

Investing.com jest lepszy na aplikacji!

Więcej treści, szybsze notowania i wykresy, a także łatwiejsza obsługa są dostępne tylko w aplikacji.