Zgarnij zniżkę 40%

DZIEŃ NA RYNKACH: Na rynkach słabe nastroje przed Fed i po sprzecznych sygnałach dot. handlu

Opublikowano 20.03.2019, 11:54
Zaktualizowano 20.03.2019, 15:10
© Reuters.  DZIEŃ NA RYNKACH: Na rynkach słabe nastroje przed Fed i po sprzecznych sygnałach dot. handlu

(PAP) Na giełdach w zachodniej Europie w środę dominują słabe nastroje. Za kilka godzin zostanie ogłoszona decyzja Fed w sprawie polityki monetarnej. Na rynkach analizowane są też sprzeczne sygnały dotyczące amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych - podają maklerzy.

W Europie mocno tracą spółki motoryzacyjne. Wskaźnik Stoxx 600 Automobiles & Parts zniżkuje o 1,7 proc., po tym gdy firma BMW podała, że w 2019 r. jej zysk przed opodatkowaniem będzie "znacznie poniżej" poziomu sprzed roku. BMW ocenił, że zysk będzie niższy o co najmniej 10 proc.

Akcje BMW zniżkują o 4,6 proc., Faurecia traci 2,9 proc., Volkswagen na minusie o 2 proc., Daimler w dół o 1,9 proc., a Hella zniżkuje o 1,8 proc.

Na rynkach trwa oczekiwanie na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych, której ogłoszenie nastąpi o 19.00. Na tym spotkaniu Rezerwy Federalnej stopy procentowe pozostaną bez zmian - oceniają ekonomiści.

Inwestorzy bardziej jednak będą wsłuchiwać się w komentarze prezesa Fed Jerome'a Powella w sprawie przyszłej ścieżki dla stóp procentowych w USA i planów zakończenia normalizacji bilansu.

Na swoim styczniowym spotkaniu amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. Fed zapowiedział też wówczas, że będzie "rozważny", jeśli chodzi o ewentualne zmiany w polityce monetarnej.

Tymczasem gracze rynkowi analizują sprzeczne sygnały dotyczące negocjacji handlowych USA-Chiny.

Z informacji źródeł zbliżonych do prowadzonych rozmów niektórzy amerykańscy negocjatorzy obawiają się, że Chiny będą odpierać żądania USA wobec Chin.

Optymistą jest za to prezydent USA Donald Trump, który ocenił, że rozmowy z Chinami "idą bardzo, bardzo dobrze".

Rozmowy handlowe będą kontynuowane w przyszłym tygodniu, ale niektórzy inwestorzy zaczynają się już denerwować, że negocjacje USA-Chiny coraz bardziej się przeciągają.

Na rynkach z uwagą śledzony jest też rozwój wydarzeń związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił w środę, że na rozpoczynającym się w czwartek szczycie unijnym nie zapadną decyzje w sprawie wydłużenia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

"Najpierw brytyjska premier Theresa May musi uzyskać poparcie swojego parlamentu dla wynegocjowanego już porozumienia w sprawie Brexitu" - podkreślił szef Komisji w wywiadzie w Deutschlandfunk. Izba Gmina odrzuciła ten projekt już dwukrotnie.

Źródło na Downing Street wykluczyło w środę możliwość długiego opóźnienia Brexitu, podkreślając, że szefowa rządu poprosi jedynie, aby dać parlamentowi więcej czasu na porozumienie ws. dalszych działań.

Według dotychczasowych ustaleń Wielka Brytania ma opuścić Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.

Na rynku walutowym euro tanieje o 0,05 proc. do 1,1350 USD.

Ropa na NYMEX tanieje o 0,60 proc. do 58,68 USD za baryłkę.

Miedź na Comex traci 0,03 proc. do 2,9215 USD za funt.

Indeksy w Europie - godz. 11.40

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3390,61 -0,54
DAX Niemcy 11646,52 -1,20
FTSE 100 W.Brytania 7326,40 0,03
CAC 40 Francja 5424,60 -0,02
IBEX 35 Hiszpania 9469,20 -0,24
FTSE MIB Włochy 21420,49 -0,05
(PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.