Akcje: Wyższy koszt kapitału staje się bolesny – Prognozy Saxo Banku na IV k

 | 04.10.2023 11:57

Podsumowanie: Walka z inflacją wywindowała koszt kapitału do poziomów, które spowodowały pęknięcie światowej gospodarki. Równocześnie ma miejsce zwrot w amerykańskim cyklu fiskalnym, co w połączeniu z wysokimi stopami procentowymi może zepchnąć gospodarkę w lekką stagflację. Będzie to niekorzystne dla akcji cyklicznych, a największe ryzyko w ramach takiego scenariusza wiąże się z akcjami spółek z obszaru sztucznej inteligencji. Wyższy koszt kapitału uwidocznił również kruchość zielonej transformacji i to potencjalnie stanowi najważniejszy poza słabnącą gospodarką czynnik obniżania stóp procentowych, ponieważ szybkie odejście od węgla może nastąpić jedynie w warunkach niższych stóp.

Przejście do sektorów defensywnych w ramach przygotowań do stagflacji

Od lipca 2022 r. amerykański impuls fiskalny (rosnący deficyt fiskalny) zapewnił dodatkowe 5 punktów procentowych do PKB lub finansowanie około 1 bln USD dodatkowych wydatków rządowych za pośrednictwem różnych programów wydatków budżetowych opracowanych przez administrację Bidena, takich jak ustawa CHIPS czy ustawa o obniżeniu inflacji. Ten impuls wzrostowy zrównoważył negatywny impuls wynikający z wyższych stóp procentowych i zasadniczo zapobiegł potencjalnej recesji w tym roku. W momencie wdrożenia tego znaczącego impulsu fiskalnego szacowano, że gospodarka amerykańska miałaby niewielką lukę produktową, a dynamika ograniczonej podaży na rynku pracy zwiększałaby strukturalną presję inflacyjną, zmuszając Fed raczej do zacieśniania polityki, niż do jej rozluźniania.

Ponieważ cykl fiskalny w Stanach Zjednoczonych najprawdopodobniej przejdzie z wartości dodatnich na ujemne, gospodarka amerykańska zacznie zwalniać, podczas gdy zarówno Europa, jak i Chiny utkną w warunkach słabego wzrostu gospodarczego. Przygotowuje to świat na potencjalną lekką stagflację, w ramach której realny wzrost gospodarczy zacznie hamować, podczas gdy inflacja pozostawać będzie znacznie powyżej średniej historycznej. Ostatni raz świat obawiał się stagflacji latem 2022 r., jednak obawy te mogą szybko powrócić i rzucić cień na obszar akcji.