Noble Securities | 08.06.2017 11:17
Czwartkowa sesja obfituje w ważne wydarzenia gospodarcze i polityczne. Na pierwszy plan wysuwa się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym zostanie podjęta decyzja odnośnie parametrów polityki monetarnej i któremu będzie towarzyszyła konferencja prasowa Mario Draghi. Konsensus rynkowy zakłada, że stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie, podobnie jak i wartość programu skupu aktywów. Monitorowane będą wszelkie zmiany w komunikacie. Część uczestników rynku spodziewa się bardziej jastrzębiej retoryki EBC związanej z perspektywami wzrostu gospodarczego w strefie euro. Z tego względu najprawdopodobniej prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego zostaną zrewidowane w górę. Z kolei po ostatnim niższym niż oczekiwano odczycie inflacji CPI ze strefy euro niektórzy spodziewają się z kolei rewizji w dół wskaźnika wzrostu cen i usług konsumpcyjnych. Euro w ostatnim czasie silenie zyskiwało na wartości, więc jeśli Draghi nie dostarczy europejskiej walucie paliwa do dalszych wzrostów na przykład w postaci usunięcia z komunikatu zwrotu o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym bądź niższym poziomie przez dłuższy okres czasu, to optymizm posiadaczy tej waluty może szybko stopnieć, co dałoby pretekst do korekty notowań euro. Jeśli z kolei EBC wyśle dzisiaj sygnały potwierdzające chęć wycofywania się z luźnej polityki monetarnej, to EUR zyska zielone światło do dalszej aprecjacji. Ponadto około godziny 16:00 uwaga przeniesie się za Ocean, gdzie były dyrektor FBI James Comey ma zeznawać odnośnie tego czy były na nim wywierane naciski ze strony administracji Trumpa w związku z prowadzonym śledztwem odnośnie powiązań Rosji z wyborami prezydenckimi w USA. W przypadku pojawienia się nowych wątków w sprawie można będzie zaobserwować większa zmienność na dolarze. Z kolei największa zmienność w dniu dzisiejszym spodziewana jest na funcie z tego względu, że na dzisiejszy dzień przypadają wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Od czasu ogłoszenia przyśpieszonych wyborów przez Therese May, które z założenia miały poprawić pozycję negocjacyjną brytyjskiej premier w kwestii Brexitu, rynki z uwagą śledziły sondaże, które z dnia na dzień wskazywały na malejącą przewagę Partii Konserwatywnej nad Partią Pracy. Jeśli partii May uda się wygrać z widoczną przewagą, to funt powinien pozytywnie zareagować na te informacje.
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe w czerwcu na niezmienionym poziomie. W najbliższym czasie Rada nie widzi potrzeby zmian w polityce pieniężnej, a najwcześniej o podwyżkach stóp procentowych można myśleć w czwartym kwartale 2018 roku. Posiedzenie RPP nie miało wpływu na notowania PLN, natomiast na skutek utrzymującej się niepewności związanej z dzisiejszym dniem i ważnymi wydarzeniami złoty lekko tracił na wartości zarówno względem dolara, jak i euro.
EUR/USD
Eurodolar pozostaje w fazie wyczekiwania na dzisiejsze posiedzenie EBC. Notowania utrzymują się w rejonie 1,1250 w oczekiwaniu na to wydarzenie. Silny impuls kierunkowy dla euro pojawi się dziś ze strony EBC. Z technicznego punktu widzenia wyjście powyżej okolic 1,1280/84 stanie się impulsem do testu okrągłego poziomu 1,1300. Z kolei ponowne zejście poniżej poziomu 1,1233 otworzy drogę do ataku na poziom 1,1200.
USD/PLN
Na wykresie w skali H4 notowania USD/PLN testują górne ograniczenie chmury ichimoku. Para znajduje się także powyżej linii tenkan i kijun, co w przypadku zamknięcia świecy H4 powyżej chmury będzie stanowiło sygnał wzrostowy. Notowania najprawdopodobniej kierowałyby się wówczas w okolice 3,7490, gdzie przebiega 23,6% zniesienia Fibo ostatniego impulsu spadkowego z poziomu 3,8968 i 100-okresowa średnia EMA w skali H4. Dopiero przełamanie tego poziomu otworzyłoby drogę do głębszej korekty ostatnich spadków na tej parze. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 3,7290.
Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.