Dolar próbuje nieśmiało odbijać, ale…

 | 03.01.2018 11:51

Kluczowe informacje z rynków:

 USA: Indeks PMI wzrósł w grudniu do 55,1 pkt. (oczekiwano 55,0 pkt.) – dane ostateczne.

 KOREA PÓŁNOCNA: Kim Dzong Un wydal polecenie ponownego otwarcia tzw. gorącej linii komunikacyjnej na granicy pomiędzy obiema Koreami, po tym jak została ona zamknięta w 2016 r. Niemniej reżim wskazuje, że rozmowy z Południem mają bardziej dotyczyć udziału sportowców w igrzyskach olimpijskich zaplanowanych w Korei Południowej.

 NORWEGIA: Stopa bezrobocia utrzymała się w październiku na poziomie 4 proc. (jak oczekiwano)

 TURCJA: Inflacja CPI cofnęła się w grudniu do 11,9 proc. r/r z 12,98 proc. r/r w listopadzie, kiedy to odnotowała szczyt, ale ceny PPI nadal rosły (15,47 proc. r/r).

 SZWAJCARIA: Indeks PMI dla przemysłu w grudniu wzrósł do 65,2 pkt. z 65,1 pkt. (szacowano 64,6 pkt.).


Opinia: Obserwowaną próbę podbicia notowań dolara próbuje się przypisywać obserwowanemu wzrostowi rentowności amerykańskich obligacji – zwłaszcza 10-letnich, które wymazały zdecydowaną większość spadku obserwowanego w poprzednim, skróconym tygodniu. Szerszy kontekst tego wykresu (ujęcie tygodniowe), a także dodanie do niego przebiegów dla krótszych, 2 i 5-letnich papierów pokazuje, że taka teza słabo się broni, biorąc pod uwagę, że rentowności rosną od września, a od tego czasu dolar zbytnio nie zyskał – wystarczy zerknąć na prezentowany poniżej tygodniowy układ wykresu koszyka dolara, czyli FUSD. Zresztą nie udało się powrócić ponad ważny poziom 91,86 pkt., który został złamany wczoraj, co sugeruje raczej kontynuację dolarowej przeceny w kolejnych dniach, chociaż w nieco mniejszej skali – mocne wsparcie to rejon 91 pkt. bazujący na minimach z września ub.r.