EUR/USD w dalszym ciągu osłabia złotego

 | 04.09.2013 11:16

Rynki oczekują na szereg ważnych informacji. Dziś wysyp publikacji makroekonomicznych z gospodarek europejskich i amerykańskiej. W przypadku Polski uwaga zwrócona będzie na decyzję rządu co do przyszłości OFE, która powinna pozostać raczej bez wpływu na rynek złotego.

Wtorek nie obfitował w doniesienia o charakterze makro. Jedynym ważnym odczytem, który poznały rynki były wskazania indeksu ISM dla gospodarki amerykańskiej. Amerykańska gospodarka po raz kolejny pozytywnie zaskoczyła rynki. Odczyt na poziomie 55,7 pkt okazał się nie tylko lepszy od oczekiwanych 54 pkt, ale przede wszystkim najwyższy od ponad 2 lat. Kolejne dobre dane zza oceanu zbliżają nas do najbardziej oczekiwanego przez rynki wydarzenia, jakim będzie niewątpliwie decyzja FED o ograniczeniu programu pomocowego.
Na rynku w dalszym ciągu widzimy kontynuowanie trendu zapoczątkowanego w poprzednim tygodniu. Kurs EUR/USD po ustanowieniu lokalnych szczytów na poziomie 1,34 systematycznie spada. Spekulacje na temat interwencji amerykańskich wojsk w Syrii oraz zbliżające się wielkimi krokami posiedzenie FED na którym powinna zapaść decyzja co do przyszłości programu QE3, zwiększają sympatię inwestorów do amerykańskiej waluty.

Układ sił na głównej parze walutowej jest niekorzystny dla polskiego złotego. Jak wiadomo rodzima waluta ma silną ujemną korelację z EUR/USD, a co za tym idzie umocnienie dolara prowadzi w bardzo prosty sposób do osłabiania złotego. W rezultacie próżno oczekiwać na odwrócenie trendu przed 9 września, na kiedy planowana jest decyzja Kongresu na temat militarnej interwencji w Syrii.

Dzisiejszy dzień jest bogaty w doniesienia o charakterze makroekonomicznym. Na początku dnia poznamy finalne odczyty indeksów PMI dla usług z gospodarek europejskich. Poniedziałkowe dane dotyczące PMI dla przemysłu rozgrzały wyobraźnie inwestorów, którzy z nadzieją oczekiwać będą pozytywnego zaskoczenia również z sektora usługowego. Równie interesujące będą rewizyjne odczyty lipcowego PKB ze Strefy Euro. Zaprezentowany o godzinie 11.00 wskazania produktu krajowego brutto zdaniem analityków okażą wzrost w ujęciu kwartalnym (+0,3%) jednak w ujęciu rocznym w dalszym ciągu pozostaną recesyjne (-0,7%). W końcówce dnia uwaga rynków zwrócona będzie na publikację Beżowej Księgi, która stanowi zbiorczą informację o kondycji amerykańskiej gospodarki.

Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 04.06.2013 do 04.09.2013