RPP osłabi złotego?

 | 08.10.2014 13:36

W dzisiejszym kalendarium najważniejsza jest decyzja RPP co do wysokości stóp i późniejsza konferencja prezesa NBP Marka Belki. Na rynkach wciąż panuje mocna niepewność na parze EUR/USD. Poznaliśmy również słabe dane z niemieckiej gospodarki.

Rozpoczęte wczoraj posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej przyniesie spodziewaną przez wszystkich decyzję o rozpoczęciu cyklu luzowania polityki pieniężnej. Zdecydowana większość spodziewa się obniżki o 25 pb, dzisiaj i na kolejnym posiedzeniu. Część członków RPP na pewno będzie proponowała cięcie o 50 pb, ale o większość w tym wypadku będzie ciężko.

Podczas ostatniego posiedzenia we wrześniu Rada utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomach, z główną stopą wynoszącą 2,5%, ale konferencja po decyzji jasno zasygnalizowała, że rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej może nastąpić jeszcze przed planowaną na listopad publikacją projekcji inflacyjnej.

Wczoraj poznaliśmy dane o zamówieniach w przemyśle Niemiec, wynik -5,7% m/m silnie rozczarował, był to największy spadek od początku kryzysu w 2007 roku. Również odczyt dynamiki produkcji przemysłowej okazał się gorszy od oczekiwań i wyniósł -4,0% m/m, co przełożyło się na spadek 2,8% r/r. Oznacza to, że ożywienia gospodarce wciąż nie widać.

Pomimo próby korekty na parze EUR/USD, waluta amerykańska pozostaje nadal na silnej pozycji i trudno znaleźć czynniki, które mogłyby spowodować odwrócenie trendu na tej parze walutowej. Trzeba wziąć również pod uwagę, że już od dawna dyskontowane jest zakończenie QE i przyszła podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też dolar nie powinien już zyskiwać w tak silnym tempie.

Wizja europejskiego QE została na razie odsunięta w czasie, pojawił się skup aktywów tzw. ABS-ów, ale nie ma on już realnego wpływu na eurodolara. Niemniej szans na chwilowe odreagowanie można doszukiwać się w zaplanowanej na dzisiaj publikacji tzw. minutes z wrześniowego posiedzenia FOMC. Pozytywnym sygnałem do kontynuacji korekty na parze EUR/USD byłby mniej jastrzębi wydźwięk tej publikacji, co oznaczałoby odsunięcie tematu podwyżki stóp w USA.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Na dzisiejsze notowania złotówki wpływ będzie miała decyzja RPP. Obniżka o 50 pb prawdopodobnie spowoduje osłabienie rodzimej waluty do euro i dolara, cięcie o 25 pb jest już w cenach i nie spowoduje większych ruchów. W dalszym ciągu notowania złotego będą zależeć od EUR/USD.

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 07.07.2014 do 08.10.2014