Maraton wzrostów

 | 06.10.2016 14:15

Hossa na giełdzie okazała się bardzo mocna, ale czy uda jej się przetrwać podwyżkę stóp procentowych Fed oraz wybory prezydenckie w USA?

• Wygląda na to, że akomodacyjna polityka monetarna na niespotykaną skalę zerwała historyczne relacje na rynkach finansowych.
• Podczas gdy rządy zwiększyły dźwignię finansową, aby zrównoważyć słaby popyt w sektorze prywatnym, firmy i gospodarstwa domowe zaangażowały się w trwający wiele lat proces delewarowania, który zakończył się w USA ale nadal trwa w Europie.

Hossa, której świadkami jesteśmy już od 91 miesięcy, wydaje się nie mieć końca. Bez względu na to, jakie negatywne informacje wpływają na rynki (Brexit, spowolnienie w Chinach, ujemne stopy, kryzys bankowy w Europie, kryzys na rynkach wschodzących, niskie ceny ropy naftowej, konflikty geopolityczne…), osiągają one coraz to nowe rekordowo wysokie poziomy. Obecnie rynek czekają kolejne wyzwania: wybory prezydenckie w USA, których wynik nie jest wcale przesądzony, oraz potencjalna podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (Fed) USA.

Czy hossa będzie kontynuowana mimo tych nowych wyzwań?

Teoria względności

Albert Einstein powiedział, że wszystko jest względne. Mimo że stwierdzenie to ma wiele lat, idealnie odnosi się do obecnej narracji na rynkach finansowych. Z uwagi na trwającą przez długi okres hossę na rynkach aktywów oraz niewątpliwie niezwykle wysokie wyceny – wartość indeksu MSCI World jest wyższa o 22,6 razy niż kroczące zyski – wygląda na to, że akomodacyjna polityka monetarna na niespotykaną skalę zerwała historyczne relacje na rynkach finansowych.