Najgorsza sesja od listopada na GPW

 | 24.02.2017 17:26

Po spokojnym poniedziałku z powodu braku aktywności inwestorów ze Stanów Zjednoczonych (Dzień Prezydenta), we wtorek notowania globalnych rynków akcji zaczęły ponownie mocno piąć się do góry. Na tle europejskich indeksów czy też Wall Street zdecydowanie wyróżniał się nasz rodzimy parkiet przy Książęcej. W kolejnych dniach mocny trend wzrostowy był kontynuowany osiągając tym samym nowe tegoroczne szczyty. Niestety, blisko 85 pkt. wzrost w przypadku indeksu WIG20 został w dużej części zniwelowany przed piątkową sesję, która okazała się najsłabszą od listopada ubiegłego roku. Po blisko 3.5 miesiącach dynamicznych wzrostów na GPW, należy się spodziewać przynajmniej kilkuprocentowej korekty, która schłodziłaby mocno rozgrzane indeksy.

Biorąc pod uwagę ostatnie przyzwyczajenia co do polskiej giełdy, a więc mocno wzrostowe ruchy, dzisiejsza skala spadków może robić wrażenie. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku blisko 550 pkt. dorobku byków od połowy listopada w przypadku indeksu WIG20, korekta przynajmniej do poziomu 2160 punktów, bądź też do ważniejszego wsparcia znajdującego się na poziomie 2100 punktów, powinna być czymś normalnym i nie wzbudzającym paniki inwestorów. Z podobną sytuacją mamy do czynienia z pozostałymi indeksami zagranicznymi.

Dziś w indeksie WIG20 zaledwie dwie spółki mogą się pochwalić wzrostami. Najwięcej zyskuje obuwniczy CCC (WA:CCCP) (+1.95%). Z kolei na największych minusach znajduje się Grupa Lotos (WA:LTSP) (-3.52%) oraz BZ WBK (-3,10%). Mocnej przecenie ulega również KGHM (WA:KGH) (-2.48%), co jest najprawdopodobniej efektem wczorajszego załamania notowań miedzi na amerykańskich giełdach.

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia była publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, którą w skrócie można opisać w następujący sposób: o ile sytuacja gospodarcza pozostanie sprzyjająca, kolejna podwyżka stóp powinna nastąpić możliwie szybko. Jeszcze do niedawna konsensus rynkowy praktycznie nie wyceniał możliwości podniesienia stóp procentowych przez FED w marcu, ale od połowy lutego część inwestorów zmieniła zdanie. Decydujący w tym wypadku może okazać się raport z rynku pracy, którego publikacja została zaplanowana na 10 marca. Jeśli pokaże on przyspieszenie dynamiki płac, marcowa podwyżka zapewne dojdzie do skutku.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Pierwsza połowa marca będzie również bardzo ważna z innego powodu. Mianowicie Biały Dom planuje przedstawić 13 marca w Kongresie nowy plan budżetowy. Zgodnie z oczekiwaniami będzie on zawierać więcej szczegółów niż zazwyczaj, ponieważ administracja jest nowa. Budżet ma zawierać plan Trumpa odnośnie cięć w budżecie i planach podatkowych. Donald Trump chce, aby reforma podatkowa została uchwalona przed sierpniem, czyli przed przerwą wakacyjną. Nowy prezydent USA wspomniał także o likwidacji Obamacare.

Natomiast jeśli chodzi o rynki europejskie to należy zwrócić uwagę na bardzo dobre, wstępne odczyty indeksów PMI, które zostały opublikowane we wtorek. Dla całej strefy euro PMI dla przemysłu wyniósł 55,5 przy poprzednim odczycie na poziomie 55,2 punktów. Ten sam indeks, ale w sektorze usług wzrósł do poziomu 55,6 pkt. z poziomu 53,7 punktów ze stycznia. Tak wysoki wzrost indeksu PMI w strefie euro był ostatnio obserwowany w 2011 roku.

Dawid Kluska - Squaber.com

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany