Ryzyko związane z rosnącymi stopami jest tylko jednym z wielu dla rynku akcji w objęciach niedźwiedzia

 | 21.06.2022 13:21

  • Majowy CPI był brzydki, a PPI niewiele lepszy;
  • Fed podnosi stopy, ale pozostaje daleko w tyle za krzywą inflacyjną;
  • Akcje nie ulegają gwałtownym spadkom, one erodują;
  • VIX lekko rośnie, ale bez gwałtownych ruchów;
  • Rosnące stopy to tylko niewielka część problemu rynku w bessie.
  • Rynek akcji przeżywał trudne chwile w 2022 r. Zarówno NASDAQ Composite, jak i Dow Jones Industrial Average odnotowały znaczne straty od 31 grudnia.

    Po latach niskich stóp procentowych i inflacji poniżej celu Rezerwy Federalnej wynoszącego 2%, ceny konsumpcyjne, a za nimi inne, wzrosły. Przez większą część 2021 roku, Fed i Departament Skarbu USA określały wzrost inflacji mianem zjawiska „przejściowego”, zrzucając winę za rosnące ceny na wąskie gardła w łańcuchu dostaw wywołane pandemią. Mimo, iż decydenci przyznali wreszcie, iż błądzili, bank centralny i oficjele nie wzięli odpowiedzialności za inflację.

    W 2020 r., sztucznie zaniżone stopy procentowe i luzowanie ilościowe wywołały falę przypływu płynności. Polityka rządu stymulująca gospodarkę podczas pandemii była bezprecedensowa. Chociaż było to konieczne, to polityka była przypadkowa, trwała zbyt długo i zasiała nasiona inflacji, które wykiełkowały w drugiej połowie 2020 r., rozkwitając w 2021 r. i rozprzestrzeniając się lotem błyskawicy w 2022 r.

    Rosnący CPI i PPI oraz spadający rynek obligacji wysyłały sygnały ostrzegawcze. Pierwszy poważny konflikt zbrojny w Europie od czasów II wojny światowej i rozdźwięk między mocarstwami jądrowymi tylko zaostrzają presję inflacyjną.

    Akcje rosły, gdy stopy procentowe były niskie, ale rynki stoją teraz w obliczu krajobrazu, w którym stopy będą gonić rosnącą inflację. Kapitał płynie z akcji do inwestycji o stałym dochodzie, a perspektywy dla giełdy nie wyglądają dobrze w czerwcu 2022 r.

    h3 Majowy CPI był brzydki, a PPI niewiele lepszy/h3

    Majowy indeks cen konsumenckich w USA zafundował paskudną niespodziankę, prezentując najwyższy odczyt od grudnia 1981 r. Wskaźnik CPI wzrósł o 8,6% w porównaniu z poprzednim rokiem, z inflacją bazową na poziomie 6%. Oba były wyższe, niż oczekiwał rynek. Indeks cen producentów wzrósł o 10,8%, kontynuując passę dwucyfrowych wzrostów.

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Rosnące ceny żywności, gazu i energii wzmocniły inflację, gdy przeniknęły do ​​odczytu bazowego wpływając na ceny wszystkich towarów i usług. Rosnąca inflacja była wezwaniem do działania dla światowych banków centralnych. Przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego stwierdzili niedawno, że stopy procentowe zostaną podniesione z obszaru ujemnego, ale inflacja będzie nadal powodować, iż realne stopy procentowe pozostaną poniżej zera, ponieważ inflacja obniży wartość euro. To samo zjawisko dotyczy amerykańskiego banku centralnego, który zaczął podnosić stopy procentowe i zacieśniać politykę pieniężną przed EBC.

    h3 Fed podnosi stopy, ale pozostaje daleko w tyle za krzywą inflacyjną/h3

    W środę, 15 czerwca, Rezerwa Federalna podwyższyła krótkoterminową stopę o 75 punktów bazowych do przedziału od 1,50% do 1,75%. To była pierwsza taka podwyżka od 1994 r. Fed uznaje odczyt bazowy CPI za najbardziej wiarygodne źródło danych o inflacji, ponieważ ceny żywności i energii są bardzo zmienne. Przy odczycie bazowym na poziomie 6%, dolny koniec pasma funduszy federalnych stanowi jedną czwartą ulubionego wskaźnika inflacji Fed.

    Odczyt bazowy może być mirażem w obecnych warunkach, ze względu na znaczny wzrost cen żywności i energii spowodowany wojną w Ukrainie, która zmieniła charakter tych rynków. Wojna stwarza dla gospodarki problem po stronie podaży. Narzędzia banków centralnych wydają się być skuteczne w dynamice gospodarki po stronie popytu.

    Najważniejsze jest to, że przy krótkoterminowej stopie procentowej rzędu 1,50-1,75%, bank centralny pozostaje daleko w tyle za krzywą inflacyjną, co może tylko pogorszyć sytuację gospodarczą.

    h3 Akcje nie ulegają gwałtownym spadkom, one erodują/h3

    W 2022 r., czołowe indeksy giełdowe zanotowały niższe maksima i niższe minima. Presja spadkowa zaczęła się nasilać w połowie czerwca.