Comparic.pl | 13.09.2024 13:49
Dolar amerykański ma problemy w związku z oczekiwaniami wobec tegorocznych obniżek stóp procentowych w USA. Po drugiej stronie barykady znajdują się notowania japońskiego jena, wobec którego inwestorzy oczekują kolejnych podwyżek stóp procentowych Banku Japonii, po tym, jak 31 lipca instytucja zaskoczyła inwestorów.
– Kurs USD/JPY wysyłał przez ostatnie dni szereg mylnych sygnałów z punktu widzenia analizy technicznej. Finalnie jednak para zeszła dzisiaj na nowe minima w fali rozpoczętej 11 lipca z okolic 161,80, a rejon wsparcia z 5 sierpnia b.r. został finalnie wybity. Czy to jednak jen jest silny, czy też słaby jest dolar? I jedno i drugie. Chociaż w zasadzie szanse na podwyżkę stóp przez BOJ na posiedzeniu kończącym się w piątek 20 września są nikłe (to zaledwie 5 proc.), to rynek i ekonomiści nie wykluczają, że prezes Ueda podtrzyma “jastrzębią” narrację i konieczność dalszych ruchów – wyjaśnia główny analityk walutowy DM BOŚ (WA:BOSP) Marek Rogalski.
Ekspert zaznacza, że choć kolejna podwyżka stóp procentowych w wykonaniu Banku Japonii może pojawić się dopiero w grudniu br., tak do tego czasu inwestorzy będą przyglądać się polityce amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).
Ta z kolei może przynieść wiele zaskoczeń zarówno na korzyść, jak i niekorzyść dolara. Rynkowy konsensus zakłada, że już we wrześniu zobaczymy cięcie o 25 punktów bazowych, choć nie brakuje głosów, opowiadających się za 50 punktową obniżką.
– Niezależnie od tego, czy BOJ podniesie stopy teraz, czy też za trzy miesiące, to pro-podwyżkowe podejście wystarczy do tego, aby jen był silny. Powód? Inne banki centralne będą dalej obniżać stopy, a FED dopiero zacznie cały proces. Dodatkowo rynkowa wycena przyszłych ruchów ze strony Rezerwy nadal pozostanie najbardziej agresywna w zestawieniu z innymi. Nie ma wątpliwości, że motorem do spadku USDJPY pozostają oczekiwania, co do spadku stóp w USA – podsumowuje Marek Rogalski.
Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.