Tygodniowy przegląd rynków towarowych: Wielki powrót dzięki chińskim bodźcom fiska

 | 30.01.2024 12:59

Podsumowanie: Indeks towarowy Bloomberg po raz pierwszy od sześciu tygodni odnotował wzrost w ujęciu tygodniowym, a dzięki temu również obecnie w ujęciu miesięcznym, z czego w ubiegłym tygodniu najbardziej zyskały na wartości energia i metale przemysłowe w reakcji na bodźce fiskalne w Chinach oraz na dynamiczny wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych w warunkach niższej inflacji. Głównym źródłem wsparcia dla surowców w ostatnim czasie była jednak korekta spekulacyjnych pozycji umożliwiająca odbicie osłabionym rynkom i sektorom - na tym etapie przede wszystkim ze względu na pokrywanie krótkich pozycji przez fundusze hedgingowe, które rozpoczęły rok z najsłabszym od 2015 r. przekonaniem, że ceny surowców wzrosną.

Sektor towarowy, który przez pewien czas znajdował się pod niewielką presją sprzedażową, w ubiegłym tygodniu ostatecznie znalazł nowych nabywców, przyczyniając się do ogólnego umocnienia w większości sektorów, przede wszystkim metali przemysłowych i energii. Prognoza dotycząca popytu poprawiła się po tym, jak Ludowy Bank Chin, w ramach swoich ostatnich działań na rzecz wsparcia gospodarki, zaskoczył rynek, zapowiadając większe niż przewidywano obniżenie poziomu rezerwy obowiązkowej. Decyzja ta, postrzegana jako próba wzmocnienia zaufania do gospodarki zmagającej się z dezinflacją, załamaniem na rynku nieruchomości i niedawnym, wynoszącym aż 6 bln USD spadkiem na giełdzie, umożliwiła odbicie na rynku akcji, równocześnie wspierając wzrost cen rudy żelaza i metali przemysłowych kluczowych dla Chin.

Ponadto amerykański PKB w IV kwartale zaskoczył na plus, a w połączeniu z ochłodzeniem wskaźników inflacji nie wpłynęło to bynajmniej negatywnie na wiarę rynków w obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych z wynoszącą 50/50 szansą, że pierwsza z nich nastąpi na posiedzeniu FOMC 20 marca. Nastroje rynkowe również uległy poprawie wraz z ponownym spadkiem rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i okresem raportowania zysków spółek amerykańskich, który jak dotąd zaskakują pozytywnie. Podsumowując, wydarzenia te sprawiły, że indeks towarowy Bloomberg po raz pierwszy od sześciu tygodni odnotował wzrost w ujęciu tygodniowym, a dzięki temu również obecnie w ujęciu miesięcznym, z czego w ubiegłym tygodniu najbardziej zyskały na wartości ropa naftowa i produkty paliwowe. Najgorsze wyniki odnotował gaz ziemny z UE i Stanów Zjednoczonych w związku z perspektywą ocieplenia w pozostałych nielicznych tygodniach zimy, co zmniejsza ryzyko gwałtownego wzrostu popytu na ten surowiec w przypadku mrozów.