Ceny surowców spadają w związku z FOMC, ryzykiem geopolitycznym i handlowym

 | 19.03.2018 12:17

• Uwaga na ryzyko geopolityczne – indeks na najwyższym poziomie od 15 lat
• Niemal rekordowa długa pozycja funduszy ograniczająca potencjał wzrostu dla ropy
• Złoto raczej nie pozostanie w obecnym wąskim przedziale

Już trzeci tydzień z rzędu indeks towarowy Bloomberg odnotowuje spadek, a główne surowce, takie jak ropa naftowa, złoto i miedź utrzymują się w stosunkowo wąskich przedziałach. Rynek denerwuje się przed niemal pewną szóstą podwyżką amerykańskich stóp procentowych (w bieżącym cyklu) przewidzianą na 21 marca, a ryzyko geopolityczne i niepewność polityczna w Waszyngtonie przyczyniły się do pogorszenia popytu wśród inwestorów.

Informacja, że Trump zastąpił sekretarza stanu, Rexa Tillersona, dyrektorem CIA Pompeo, może oznaczać kłopoty dla porozumienia nuklearnego z Iranem, a równocześnie wzmocnić „twarde stanowisko” Stanów Zjednoczonych w sprawie handlu. Opinia, iż Waszyngton zmierza w kierunku protekcjonizmu, podwyższyła ryzyko wojny handlowej obejmującej dodatkowe towary poza stalą, aluminium czy pralkami. Ostatecznym przegranym będzie światowy wzrost gospodarczy, a tym samym popyt na surowce zależne od wzrostu, takie jak energia czy metale przemysłowe.

Złoto znajdowało się w stosunkowo wąskim przedziale w związku z przewidywaną podwyżką stóp i zwiększoną niepewnością polityczną. Jedna z miar ryzyka geopolitycznego osiągnęła tymczasem najwyższy poziom od czasu inwazji na Irak w 2003 r.

Wszystkie metale przemysłowe, z aluminium na czele, straciły na wartości po tym, jak stan zapasów monitorowany przez giełdę Shanghai Futures Exchange osiągnął rekordowy poziom. Wiosenny popyt w Chinach dopiero się zaczyna, a wojna handlowa mogłaby jeszcze bardziej pogorszyć prognozy.