Złoty złapał oddech

 | 22.05.2018 12:13

Wtorkowa sesja nie przyniesie istotnych publikacji z rynków zagranicznych – będziemy musieli na nie poczekać do środy. Warto zwrócić uwagę na to, że początek tygodnia upływał w dobrych nastrojach. Waluta amerykańska kontynuowała umocnienie na początku wczorajszej sesji, później jednak sytuacja obróciła się na niekorzyść dolara i pomogła w odreagowaniu walut z rynków wschodzących. Wsparciem dla naszej krajowej waluty okazały się także pozytywne odczyty produkcji przemysłowej w kwietniu, która wzrosła o 9,3% w skali roku wobec 1,8% miesiąc wcześniej. EUR/USD kontynuował spadki w okolice okrągłego poziomu 1,1700, który został wybroniony, co zaowocowało korektą wzrostową na tej parze. Wyhamowanie trendu spadkowego na eurodolarze będzie stanowiło szansę na powstrzymanie deprecjacji złotego w kolejnych dniach.


Już jutro zostaną opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia Fed, natomiast wczoraj mieliśmy wypowiedzi niektórych członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku nawiązujące do kwestii podwyżek stóp procentowych. Neel Kashkari wyraził swoje obawy o to czy tempo wzrostu kosztu pieniądza w USA nie jest zbyt szybkie. W jego opinii należało by poczekać na wyższą presję ze strony płac i dopiero wówczas odpowiedzieć w adekwatny sposób. To nie jest już pierwsza wypowiedź tego członka Fed, w której nakłania on do bardziej ostrożnego podejścia w kwestii ustalania poziomu stóp procentowych. Z kolei szef oddziału Fed Filadelfia, podobnie jak większość członków FOMC, jest zwolennikiem dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Harker widzi jeszcze co najmniej dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku, co argumentuje faktem zbliżania się inflacji do celu Fed. Oczekiwania na dalszy wzrost kosztu pieniądza w USA będzie stanowił wsparcie dla USD. Indeks dolara zbliżył się wczoraj w rejon 94,00 pkt, jednakże nie udało się przetestować tego poziomu w efekcie czego notowania powróciły poniżej 100-okresowej średniej EMA w skali tygodniowej.


Złoty pozostaje dzisiaj silniejszy względem euro czy dolara. Na naszą krajową walutę pozytywny wpływ ma widoczne odreagowanie na EUR/USD. Ponadto GUS opublikował dzisiaj dobre dane odnośnie wskaźnika koniunktury gospodarczej, który w maju wzrósł do poziomu 109,3 pkt. i był wyższy niż miesiąc i rok wcześniej. Jak pokazało kilkanaście ostatnich dni , dobre dane z polskiej gospodarki tylko chwilo stanowią wsparcie dla PLN.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz


EUR/PLN